Medale Jerzego Sulimy-Kamińskiego wręczone
Medale wręczono podczas sesji Rady Miasta / źródło: bydgoszcz.pl
W tym roku laureatami odznaczenia zostali: prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, Adam Bezwiński, Krzysztof Herdzin, Janusz Kochanowski i pośmiertnie – Władysław Dunarowski. Uroczystość wręczenia medali odbyła się podczas sesji Rady Miasta.
Inne z kategorii
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
Kapituła Artystyczna co roku przyznaje Medale Jerzego Sulimy-Kamińskiego za wybitne zasługi dla kultury Pomorza i Kujaw. Odznaczenie służy promocji dorobku pisarskiego Jerzego Sulimy-Kamińskiego oraz osiągnięć artystycznych osób uhonorowanych.
W składzie tegorocznej Kapituły byli: dr Dariusz T. Lebioda (przewodniczący), Lech Zagłoba-Zygler (wiceprzewodniczący), Jan Szopiński, Ignacy Bulla, Jerzy Derenda, dr Michał Kubiak, Anna Alina Cybulska, prof. Mieczysław Wojtasik, dr Stefan Pastuszewski, dr Ryszard Długołęcki. Medale otrzymali: Adam Bezwiński, Krzysztof Herdzin, Janusz Kochanowski, prof. Katarzyna Popowa-Zydroń oraz pośmiertnie - Władysław Dunarowski.
materiały UMB
Adam Bezwiński to profesor UKW o ogromnym dorobku naukowym i pedagogicznym. Zajmuje się literaturą rosyjską doby romantyzmu, twórczością Puszkina oraz podejmuje tematy związane z rosyjską myślą religijną i ekumeniczną XIX oraz XX wieku, stanem współczesnego prawosławia w Rosji, polsko-rosyjskimi spotkaniami na płaszczyźnie idei i polityki. Redaktor naczelny kwartalnika PAN „Slavia Orientalis”. Współpracuje z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy przy organizacji Kongresów Naukowych Musica Antiqua Europae Orientalis.
Katarzyna Popowa-Zydroń jest pianistką i profesorem w bydgoskiej Akademii Muzycznej. Wielokrotnie koncertowała w Polsce i za granicą. Na całym świecie wielkie sukcesy odnoszą jej uczniowie, m.in. Rafał Blechacz, Katarzyna Borek, Takayuki Hirata, Paweł Wakarecy i Krzysztof Herdzin. Laureatka i jurorka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Janusz Kochanowski to bydgoski artysta, który wielokrotnie wystawiał swoje prace w Polsce i za granicą. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, monumentalnym, projektowaniem architektury wnętrz, grafiką reklamową, rysunkiem satyrycznym, projektowaniem form przemysłowych oraz wystawiennictwem. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Za działalność twórczą i społeczną odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką honorową Zasłużony Działacz Kultury, Nagrodą Wojewody Bydgoskiego oraz Medalem Prezydenta Bydgoszczy.
Krzysztof Herdzin jest wszechstronnym muzykiem-pianistą, kompozytorem muzyki współczesnej, aranżerem, dyrygentem symfonicznym, orkiestratorem muzyki filmowej i producentem muzycznym. Uczy w bydgoskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu, Dyrygentury i Edukacji Muzycznej. Występuje na wielu scenach koncertowych w kraju i za granicą.
Władysław Dunarowski to pisarz związany z Bydgoszczą. Był prezesem bydgoskiego oddziału Związku Literatów Polskich. W latach 1948-1950 pracował w redakcji literackiej Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy. Natomiast w latach 1959-1967 był redaktorem naczelnym „Pomorza”. W 1935 roku odznaczony Srebrnym „Wawrzynem Akademickim” przyznawanym przez Polską Akademię Literetury. Wydawał m.in. powieści, zbiory opowiadań, retrospekcje. Zmarł 28 grudnia 1987 r. w Bydgoszczy.
W poprzednich latach laureatami Medalu Jerzego Sulimy-Kamińskiego zostali m. in. Krzysztof Cander, Andrzej Baszkowski, Rafał Blechacz, Stefan Pastuszewski, Jerzy Riegel, Ignacy Bulla, Leonard Pietraszak, Jerzy Hoffman, Irena Santor.
źródło: bydgoszcz.pl