Miasteczko bezpiecznego bohatera otwarte
Podczas otwarcia na dzieci czekał „Mikołaj w mundurze” / materiały policji
Rzeczywistych rozmiarów przystanek autobusowy, przejście dla pieszych, wielofunkcyjny domek i autobus – wszystko to znalazło się w „Miasteczku bezpiecznego bohatera”, które 6 grudnia otwarto w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej i Niedowidzącej im. Louisa Braile’a. Osoby z problemami wzroku będą poznawać tu zasady ruchu drogowego i oswajać się z przestrzenią miasta.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
W bydgoskim miasteczku osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą nauczyć się samodzielnego poruszania po mieście. Na wewnętrznym placu ośrodka (ul. Krasińskiego 10) znalazły się przystanek, przejście dla pieszych i autobus, a także domek, który będzie można aranżować w zależności od potrzeb przeprowadzanych zajęć. Miasteczko wyposażono w sygnalizację świetlną, rozmaite rodzaje ogrodzeń i nawierzchni. Ma to pomóc dzieciom w rozróżnianiu faktur i dźwięków, a tym samym – w oswajaniu się z przestrzenią miasta.
W uroczystym otwarciu miasteczka uczestniczyli kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik i mł. insp. Przemysław Mielczarek – zastępca komendanta miejskiego policji w Bydgoszczy, którzy wspólnie z dyrektor ośrodka Małgorzatą Szymczak – i przy pomocy jednego z małych podopiecznych ośrodka – uroczyście przecięli wstęgi.
Wydarzenie zostało połączone ze spotkaniem „Mikołaj w mundurze”, które bydgoscy policjanci corocznie organizują dla wychowanków ośrodka. Dzieci miały odnaleźć Świętego Mikołaja – w tę rolę wcielił się mł. asp. Piotr Bajlak Komisariatu Policji Bydgoszcz-Śródmieście. „Mikołaj w mundurze” częstował dzieci cukierkami i rozdawał odblakski, uczulając je na sprawy bezpieczeństwa.
Miasteczko dostępne jest nie tylko dla wychowanków bydgoskiego ośrodka. Na uroczyste otwarcie przyjechały dzieci z całego kraju, biorące udziała w kampanii „Ja cię nie widzę, Ty zobacz mnie”.
Miasteczko zostało sfinansowane w ramch programu „Bezpieczna+”.