Wydarzenia 7 maj 2018 | Redaktor
Miliony złotych na kształcenie zawodowe

Prezydent Iwona Waszkiewicz podziwia pracę obrabiarki sterowanej komputerowo w Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół Mechanicznych numer 2 /fot. Anna Kopeć

Bydgoskie szkoły dostaną pieniądze na budowę i modernizację pracowni naukowych oraz szkolnych warsztatów. To dotacje unijne w ramach projektu rozwoju kształcenia zawodowego.

Zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz/fot. Anna Kopeć

- Bydgoszcz dostała ze środków unijnych osiem milionów złotych na dofinansowanie szkolnictwa zawodowego - poinformowała dziś (7 maja) zastępca prezydenta miasta Iwona Waszkiewicz na konferencji prasowej zorganizowanej w nowoczesnym Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 w Bydgoszczy. Pieniądze trafią do sześciu szkół średnich: ZSM nr 2, Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1, Zespołu Szkół Elektronicznych, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Gastronomicznych i Zespołu Szkół Drzewnych.

Prezydent Waszkiewicz podkreśliła, że jest to program inwestycyjny, który ma na celu modernizację i budowę m.in. pracowni zawodowych.  – To działania, które odpowiadają na zapotrzebowanie rynku – mówiła. – Szkolnictwo zawodowe się rozwija, coraz więcej chętnych podejmuje kształcenie z nauką zawodu. Tego oczekują też pracodawcy.

Ryszard Lewandowski, dyrektor ZSM nr 2/fot. Anna Kopeć

To już drugi etap unijnego dofinansowania. Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 Ryszard Lewandowski  podkreślił, że do tej pory zainwestowano w modernizację pracowni do kształcenia techników mechaników i techników przemysłu mody. Teraz dotacja zostanie wykorzystana na przygotowanie pracowni odnawialnych źródeł energii potrzebnej do wykształcenia przyszłych techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

W „Elektroniku” ze środków unijnych powstała już pracownia dla teleinformatyków. Dyrektor Roman Wojciechowski zapewnił, że szkoła chce teraz zmodernizować sprzęt potrzebny do kształcenia w tym zawodzie. Również w Budowlance” pieniądze zostaną  przeznaczone na wyposażenie warsztatów i pracowni kształcenia praktycznego. - Chcemy zakupić urządzenia i sprzęt głównie do zawodów technik geodeta i technik budownictwa - mówiła Magdalena Popielewska, dyrektor ZSB. 

W Zespole Szkół Drzewnych zamierzają natomiast wybudować nową lakiernię. – Na miarę XXI wieku – cieszyła się dyrektor Ilona Chilicka. Z kolei w „Mechaniku nr 1” przy Św. Trójcy zainwestują w cztery pracownie: mechaniki, awionistyki, automatyki sterowania ruchem kolejowym i mechatroniki.

Zespół Szkół Gastronomicznych szykuje się do przebudowy i modernizacji warsztatów szkolnych. – Wyremontujemy i wyposażymy pomieszczenia na parterze i w piwnicy budynku –powiedziała dyrektor Danuta Gaczkowska.

Dyrektor Lewandowski prezentuje obrabiarkę wielofunkcyjną sterowaną komputerowo/fot. Anna Kopeć

Realizacja wszystkich inwestycji pochłonie w sumie blisko 10 milionów złotych. 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor