Minitężniami będziemy cieszyć się od grudnia [WIZUALIZACJE]
fot. Anna Kopeć
15 czerwca miasto ogłosiło przetarg na budowę trzech minitężni. Powstają w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, którego kolejna edycja właśnie trwa.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Obiekty staną na skwerze im. gen. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka” na Wyżynach, przy ulicy Wielorybiej (Osowa Góra) i Hallera (Tereny Nadwiślańskie). To właśnie minitężnie zwyciężyły w BBO w 2018 roku – w ramach projektów ponadosiedlowych.
Ich pomysłodawczyni, Dorota Lakner, w środę (17 czerwca) przed ratuszem zachęcała do składania własnych projektów w bieżącej edycji BBO. – Satysfakcja jest ogromna, trochę czasu minęło, ale bardzo cieszę się, że udało się ogłosić przetarg – mówiła.
fot. Anna Kopeć
Zatwierdzała zlecone przez miasto projekty tężni. – Wszystkie trzy będą wyglądać tak samo, jedynie teren będzie trochę inaczej zagospodarowany – tłumaczyła. – Wszędzie będą ławeczki, najwięcej przy tężni w Fordonie – aż 18. rzy tężni na Wyżynach – 16, na Wielorybiej – 12. To wynika z tego, że place są różnej wielkości.
Wyłoniony w przetargu (pisaliśmy o nim tutaj) wykonawca będzie musiał zadbać także o wyłożenie kostki i zieleń – wysianie trawy, posadzenie krzaków. Tężnie po zmroku będą podświetlane.
Czas na realizację będzie miał do 14 grudnia. – Realnie na początku przyszłego roku będzie można się nimi cieszyć – mówił zastępca prezydenta Michał Sztybel.
fot. Anna Kopeć
Projekty ponadosiedlowe w ramach BBO można zgłaszać od dwóch lat. Obecnie realizowanym projektem, poza tężniami, jest ścieżka rowerowa nad Kanałem Bydgoskim. Od poprzedniej edycji można także proponować małe projekty społeczne: imprezy, działania miękkie, a nie, jak w przypadku projektów osiedlowych – inwestycyjne.
– Warto się angażować i być cierpliwym, bo nie ma co ukrywać, że czas od zgłoszenia wniosku do przechodzenia w fazę jego realizacji to często długi czas – mówił Michał Sztybel.
Budżet bieżącej edycji to, podobnie jak rok temu, 16 milionów złotych. Do tej pory wpłynęło ok. 100 projektów, wśród których znalazły się m.in. ule, łąki kwietne, mała architektura. Z wszystkimi można zapoznać się na stronie www.bdgbo.pl. Termin zgłoszeń upływa 15 lipca.
fot. Anna Kopeć