Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego już otwarte
fot. Anna Kopeć
Pierwsze pamiątki wykładowców i studentów można oglądać w Bibliotece Głównej UKW. Rektor uczelni, prof. Jacek Woźny, w czwartek (27 czerwca) uroczyście otworzył muzeum uniwersyteckie.
Inne z kategorii
Mnóstwo spektakli, koncertów i dobrego humoru w Bydgoszczy [ZAPOWIEDŹ]
Weekend mikołajkowy. Świąteczna Bydgoszcz zaprasza [ZAPOWIEDŹ]
Nowe muzeum obejmuje historię czterech kolejnych uczelni, począwszy od Wyższej Szkoły Nauczycielskiej, skończywszy na Uniwersytecie Kaziemierza Wielkiego, który jest ich kontynuatorem-spadkobiercą. Łącznie to już 50 lat historii.
– Bardzo cieszę się, że wreszcie do tego momentu dotarliśmy – mówił o otwarciu muzeum rektor UKW, prof. Jacek Woźny. Podkreślił, że eksponaty, które można już oglądać, to dopiero zaczątek zbiorów, i zachęcał do pomocy w ich gromadzeniu. – Kto z państwa ma nie tylko pamięć wewnątrzną, ale i zewnątrzną, materialną, prosimy ją chronić i przekazywać.
fot. Anna Kopeć
Część materiałów została przekazana właśnie przez osoby prywatne. – Przez 50 lat przez uczelnię przewinęło się ponad 100 tysięcy osób: studentów, pracowników – mówiła dr Aldona Chlewicka-Mączyńska, dyrektor Biblioteki UKW. Twórcom muzeum udało się zebrać zdjęcia, sprawozdania, nagrania, czasopisma wydawane przez studentów, dyplomy, insygnia, sztandary, nagrody...
Na razie, jak zaznacza dr Chlewicka-Mączyńska, w zbiorach nie ma wielu obiektów dydaktycznych, ale to się zmieni. – W ramach reorganizacji uniwersytetu znikną niektóre wydziały, i już mamy sygnał, że chętnie przekażą swoje zasoby do muzeum – wyjawiła.
fot. Anna Kopeć
Goście uroczystości mogli oglądać dwie wystawy: „Cztery uczelnie – jedna historia. 1969-2019. Od Wyższej Szkoły Nauczycielskiej do Uniwersytetu” oraz związaną z działalnością „Solidarności”: „Wolność wolnych ludzi. Dekada 1980/90 na bydgoskiej WSP”.
Muzeum uniwersyteckie to już drugie, obok Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, muzeum działające przy UKW. Powołane zostało w 2017 roku, jednak zespół do jego utworzenia działał już kilka lat wcześniej.