Wydarzenia 12 maj 17:52 | mk
Na 16 maja zaplanowano strajk generalny w Polregio

fot. Anna Kopeć, archiwum

400 zł brutto miesięcznie podwyżki ze spłatą od stycznia 2022 i kolejnej, w wysokości 300 zł brutto od stycznia 2023, żądają związkowcy Polregio S.A. Jeśli władze spółki nie podpiszą porozumienia ze Związkami Zawodowymi, w poniedziałek (16 maja) odbędzie się strajk generalny.

W związku z żądaniem podwyżek przez maszynistów od kilku tygodni dochodzi od odwoływania połączeń obsługiwanych przez spółkę. Strajk oznaczałby jednak ich tymczasowy paraliż. 

– Odbyły się w ostatnich dniach konstruktywne rozmowy ze strona społeczną. Ich efektem jest wstępne porozumienie co do podwyżek wynagrodzeń o 400 zł w 2022 roku i o 300 zł w 2023 roku – powiedział 11 maja prezes Polregio Artur Martyniuk w rozmowie z PAP. Na sfinansowanie podwyżek muszą jednak wyrazić zgodę marszałkowie województw. Jeśli spółka nie uzyska zgód do piątku (13 maja), na kiedy zaplanowano podpisanie porozumienia, zapowiedziany na 16 maja strajk generalny może dojść do skutku.

– Odbyliśmy dwa spotkania ze stroną rządową i pojawiło się światełko w tunelu. Mam nadzieję, że uda się zaspokoić oczekiwania płacowe pracowników Polregio, ale odbędzie się to przy udziale budżetu państwa – mówił w „Rozmowie Dnia” w TVP3 marszałek Piotr Całbecki. – Jako marszałkowie wszystkich województw oczekujemy zaangażowania nie tyle strony rządowej, ale podatków centralnych w realizację przewozów regionalnych, bo, najzwyczajniej w świecie, nas na wciąż rosnące koszty tych usług, po prostu nie stać.

Większościowym udziałowcem Spółki Polregio (dawnych Przewozów Regionalnych) jest Agencja Rozwoju Przemysłu, a współudziałowcem (49 proc.) samorządy, w tym samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Pod koniec kwietnia Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) zdecydowała, że kryzysem zajmie się zespół złożony z marszałków województw i reprezentacji Ministerstwa Infrastruktury i Agencji Rozwoju Przemysłu. Wskazano wówczas, że możliwym rozwiązaniem jest m.in. dokapitalizowanie przewoźnika.

Informacja o planowanym strajku generalnym pojawiła się na stronie Polregio 12 maja. „W związku z zapowiedzianym przez Związki Zawodowe w POLREGIO S.A. strajkiem generalnym od 16 maja 2022 r. godz. 00:01 (do odwołania) – mogą wystąpić istotne zakłócenia w ruchu pociągów Spółki” – czytamy w komunikacie przewoźnika. „Informacje o utrudnieniach będą przekazywane za pomocą dostępnych środków przekazu, w tym na stronie www.polregio.pl. Za powstałą sytuację – bardzo przepraszamy”. Opublikowano też informacje dla pasażerów związane ze zwrotami pieniędzy za niewykorzystane bilety.

mk Autor