Wydarzenia 27 lip 2017 | Redaktor
Nasi znowu pokonają Krzyżaków. Jarmark Cysterski w Koronowie

W ten weekend, 29 i 30 lipca, już po raz piętnasty na tuszyńskich polach pod Koronowem odbędzie się Jarmark Cysterski. Od lat jego największą atrakcją, przyciągającą tłumy widzów, jest inscenizacja bitwy stoczonej z Krzyżakami pod Koronowem.

Co znalazło się w programie tegorocznej, jubileuszowej imprezy? W sobotę otwarcie Jarmarku Cysterskiego, które uświetnią między innymi armatnie salwy i rycerskie pojedynki zaplanowane na godzinę 13.00. Będą także turniej bojowy z udziałem kwiatu rycerstwa z całej Polski, pokazy walki na szable, musztry lekkiej piechoty, występ Koronowskiej Komandorii Templariuszy. O 17.45 – będzie tort z okazji jubileuszu Jarmarku Cysterskiego, a o 18.00 rozpocznie się mecz piłki rycerskiej. O 21.00 – nocne palenie wioski, czyli inscenizacja najazdu Krzyżaków na Byszewo. Na 22.30 zaplanowano fireshow połączony z pojedynkami koronowskich templariuszy o miano „pierwszego miecza Koronowa”. Sobotnią część jarmarku zakończy wieczór z muzyką.

W niedzielę natomiast o 11.00 w bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w Koronowie rozpocznie się Msza św. rycerska. O 13.00 otwarty zostanie drugi dzień Jarmarku Cysterskiego. Na 15.00 zaplanowano inscenizację bitwy z Krzyżakami pod Koronowem. Potem jeszcze pokazy rycerzy konnych i o 17.00 – zakończenie Jarmarku Cysterskiego.

To nie wszystkie atrakcje, które przewidzieli organizatorzy. Na tuszyńskich polach staną wioski: rycerska, dawnych zawodów, m.in., kaletnik, szewc, zielarka, krawcowa, która będzie szyła rycerskie stroje. Będą także obóz koronowskich templariuszy, obozowisko szlachty polskiej. Dla gości jarmarku przewidziano liczne konkursy, pojawią się także stragany z rękodziełem, będzie okazja posmakować regionalnych przysmaków.

 

Szczegółowy program imprezy:

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor