Wydarzenia 6 lip 2022 | Redaktor
NFOŚiGW dofinansuje budowę instalacji termicznego przetwarzania odpadów

fot. ilustracyjna, Anna Kopeć

Kolejny krok w kierunku rozwoju instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych w Polsce. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć dodatkowe 3 mld złotych na dofinansowanie inwestycji w tym obszarze.

Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli NFOŚiGW środki z tzw. Funduszu Modernizacyjnego przeznaczone zostaną na budowę nowych lub modernizację istniejących już instalacji. Przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na wsparcie w ramach programu priorytetowego „Racjonalna gospodarka odpadami” - „Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne”.

Fundusz Modernizacyjny został stworzony, aby przyspieszyć proces transformacji energetycznej w Polsce i Unii Europejskiej. Został przygotowany dla wsparcia 10 państw członkowskich, które mogą liczyć na wsparcie w zakresie modernizacji i unowocześniania produkcji energii elektrycznej i ciepła. 

Jak informują przedstawiciel NFOŚiGW do tej pory w ramach Programu złożono 10 wniosków o dofinansowanie na budowę lub rozbudowę instalacji przetwarzania odpadów. Jeżeli te projekty zostaną zrealizowane możliwe będzie zagospodarowanie aż 720 741 ton odpadów/rok. 

Operator Funduszu Modernizacyjnego, jakim jest Narodowy Fundusz zwraca uwagę, że dzięki zwiększeniu puli środków o dodatkowe 3 mld zł w ramach Programu, możliwe będzie znaczące zwiększenie skali przetwarzania odpadów i powstanie nowych obiektów tego rodzaju na terenie całej kraju. 

Działania NFOŚiGW wynikają z oczekiwań i planów Komisji Europejskiej. Zgodnie z unijnymi przepisami do 2035 r. kraje członkowskie powinny osiągnąć 65% poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Dodatkowo za 13 lat na składowiskach nie będzie można przetrzymywać więcej niż 10% odpadów komunalnych.

Przedstawiciele NFOŚiGW podkreślają, że cel ten będzie trudny do realizacji bez budowy nowych Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK). Tworzenie nowych spalarni odpadów i modernizacja istniejących instalacji to szansa na przyspieszenie procesu dekarbonizacji i odejścia od węgla np. w ciepłownictwie. Eksperci podkreślają, że elektrociepłownie opalane węglem generują ok. 108 kg CO2/GJ, natomiast paliwo RDF, czyli odpady komunalne odpowiadają za emisje rzędu 41 kg CO2/GJ.


Czy kolejna spalarnia odpadów komunalnych w regionie kujawsko-pomorskim będzie miała wpływ na obniżenie kosztów za odpady komunalne?

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor