Niepełnosprawni wyrażali siebie poprzez taniec. Ogólnopolski festiwal w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
fot. Anna Kopeć
Taniec - mój sprawny świat - to projekt, w którym wzięło udział 24 uczniów słabowidzących i niewidomych. Uczestnicy nabyte umiejętności prezentowali na ogólnopolskim festiwalu tańca osób niepełnosprawnych. Pokazy taneczne odbyły się w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Inne z kategorii
Iwaneczko zagra w Bydgoszczy [ZAPOWIEDŹ]
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Pokaz taneczny jest podsumowaniem projektu „Taniec – mój sprawny świat” organizowanego przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille`a w Bydgoszczy. W projekcie uczestniczyło 24 uczniów słabowidzących i niewidomych z K-P SOSW Nr 1 w Bydgoszczy. Uczestnicy poznali różne style tańca, zdobywali wiedzę i umiejętności od wykwalifikowanych instruktorów tańca nowoczesnego i standardowego.
Dzięki audiodeskrypcji, wszyscy, także niewidomi, mogli doświadczyć energii, którą niesie ze sobą taniec. Audiodeskryptor opisywał stroje tancerzy, rodzaj wykonywanego przez nich tańca, liczbę osób na scenie, scenografię, oświetlenie, kolory i inne elementy istotne dla występu.
Wydarzenie zostało sfinansowanie przez Fundację Enea, projekt wygrał konkurs w ramach Akcji Enea Akademia Talentów. Dzieci podziękowały przedstawicielkom fundacji Enea.
- Niepełnosprawność nie jest przeszkodą, by uczyć się tańczyć. Przez ostatnie miesiące od marca udowadniali to nasi uczniowie, aktywnie uczestnicząc w warsztatach, konkursch, festiwalach. Wylali dużo potu, dużo radości wnieśli - mówi dyrektor Ośrodka Braille'a Beata Cieślińska. - Dzisiejszy ogólnopolski festiwal tańca osób niepełnosprawnych to podsumowanie ich wysiłku, wylanego potu, zmęczenia, ale i radości i energii, jakie daje taniec.
fot. Anna Kopeć
Tłumaczyła, że swoje pokazy będą mieli nie tylko uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie, ale i kilka innych grup. Dziękowała też wszystkim zaangażowanym w projekt. - To dzięki ich pracy młodzież miała możliwość rozwijania swoich pasji, doświadczania sukcesów, szansy na przełamanie barier. Dla naszych uczniów taniec z jednej strony jest możliwością wyrażania siebie, a z drugiej strony rewalidacją, to rozwijanie orientacji przestrzennej, to stymulowanie harmonijnego rozwoju - mówiła.
Jak sami uczestnicy mówią: „jeśli ktoś chce naprawdę wszystko może".
Podczas festiwalu uczestnicy mogli zobaczyć pokazy taneczne od baletu do flamenco, latino, zumbę, po taniec nowoczesny. Dzięki autodeskrypcji uczniowie słabowidzący i niewidomi także mogli oglądać występy.
fot. Anna Kopeć
- Taniec to sposób na wyrażenie siebie, na zaistnienie. Taniec to pokonywanie swoich słabości, walka z samym sobą, wydobycie piękna z człowieka - mówiła prowadząca.
fot. Anna Kopeć
Hiszpański taniec narodowy flamenco zaprezentowali uczniowie Ośrodka Braille`a w Bydgoszczy. Układ stworzyli pod okiem Katarzyny Krawczyńskiej i Magdaleny Adamowskiej przy współpracy ze znaną choreografką i tancerką Anną Mendak.
fot. Anna Kopeć
W tańcu latynoamerykańskim swoje umiejętności pokazał zespół taneczny OK pod opieką Mariusza Procelewskiego ze szkoły tańca „Bailamos”.
fot. Anna Kopeć
Tancerze z Zespołu Szkół nr 31 pod okiem Magdaleny Podosek, którzy zaprezentowali zumbę.
fot. Anna Kopeć
„New Crew” to instuktorzy tańca, tańczą razem, mimo że prowadzą zajęcia w różnych szkołach tańca. Mają na koncie udział w wielu ogólnopolskich turniejach tańca nowoczesnego w kategorii hip-hop miniformacje, np. Bydgoska Układanka Taneczna, Fale Loki Koki Dance Festival. W grupie tańczą także instruktorzy, którzy pracowali z młodzieżą podczas realizacji projektu: Katarzyna Krawczyńska oraz Sara Szeląg.
fot. Anna Kopeć
Niezwykłe widowisko pokazali ponownie uczniowie ośrodka Braille'a. Zaprezentowali taniec na krzesłach z wykorzystaniem chust. Choreografię przygotowała Magdalena Adamowska przy współpracy z Katarzyną Krawczyńską.
fot. Anna Kopeć
Na scenie tancerze ZS nr 31 pod opieką Magdaleny Podosek przygotowali jeszcze jeden pokaz zumby.
fot. Anna Kopeć
Baletowe przedstawienie taneczne w wykonaniu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Polskim Związku Niewidomych - WTZ Victoria.
fot. Anna Kopeć
Na scenie solistka Julia Hibner - uczennica Zespołu Szkół Specjalnych w Szubinie, która pod opieką Zbigniewa Sabacińskiego przygotowała swój własny układ tańca nowoczesnego.
fot. Anna Kopeć
Na zakończenie projektu „Taniec- mój sprawny świat”, finałowy pokaz zaprezentowali uczniowie ośrodka Braille'a w tańcu nowoczesnym pod opieką Magdaleny Adamowskiej i Katarzyny Krawczynskiej.Niespodzianką festiwalu było show duetu tanecznego, wielokrotnych medalistów w dziedzinie tańców latynoamerykańskich na arenie ogólnopolskiej. Paweł Milhausen i Aleksandra Grudzińska przed publicznością dali pokaz profesjonalnych umiejętności tanecznych w choreografii będącej mieszanką różnych stylów tanecznych.
Wszyscy tancerze na zakończenie zostali obdarowani koszulkami i upominkami, a instruktorzy statuetkami.
Wydarzenie zostało sfinansowanie przez Fundację Enea, projekt wygrał konkurs w ramach Akcji Enea Akademia Talentów. Dzieci podziękowały przedstawicielkom fundacji Enea.
fot. Anna Kopeć
sw