Wydarzenia 5 lis 2018 | Redaktor
Niepodległa – zaproszenie na obchody

fot. Anna Kopeć

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz zaprosił dziś (7 listopada) na szereg imprez w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz/fot. Anna Kopeć

Na konferencji prasowej wojewoda Bogdanowicz przypomniał, że udało się pozyskać blisko 300 tysięcy złotych na organizację różnych wydarzeń jubileuszowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Wspomniał o koncercie Rafała Blechacza i Bomsori Kim w Filharmonii Pomorskiej, spektaklu „Awantura w Recco, czy Drzewko  wolności” w Operze Nova oraz o występie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w toruńskich Jordankach.

- Trwa akcja sadzenia dębów, którą zrealizowało już prawi 50 samorządów, a jeszcze kilkanaście ją przeprowadzi – mówił wojewoda. – Akcja miała za każdym razem uroczystą oprawę z udziałem dzieci, młodzieży i lokalnych środowisk.

Wojewoda podziękował wojsku i służbom mundurowym oraz Polskiej Grupie Zbrojeniowej za zaangażowanie w organizację pikników plenerowych, które odbyły się w Bydgoszczy, Minikowie i we Włocławku. Zaprosił też na zbliżające się uroczystości.

W sobotę  (10 listopada) o godz. 11.00 nastąpi odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego przed budynkiem dowództwa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Popiersie marszałka to rekonstrukcja monumentu z 1931 r., który został zburzony przez Niemców w 1939 r.

„Więcej na temat okoliczności odsłonięcia pierwotnego monumentu przeczytać będzie można w mojej najnowszej książce pt.  „Bydgoskie puzzle” – napisał w mediach społecznościowych dr Krzysztof Osiński.

Wojewoda wspomniał, że promocja tejże książki też wpisana jest w program imprez z okazji jubileuszu.

Również w sobotę w Toruniu kolejny piknik plenerowy na tamtejszym poligonie. Początek o godz. 13.00, a w programie m.in. koncert orkiestry wojskowej, grochówka, wystawa sprzętu wojskowego, pokazy i występy artystyczne.

W niedzielę 11 listopada w bydgoskiej katedrze Msza święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez biskupa ordynariusza diecezji Jana Tyrawę. Po mszy odśpiewany zostanie hymn państwowy i nastąpi przemarsz na plac Wolności. Tu uroczystość z udziałem wojska. - Zapraszamy bydgoszczan na plac Wolności – zachęcał Bogdanowicz. – Będziemy częstować rogalami i gęsiną.

O godz. 18:00 w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego odbędzie się koncert patriotyczny.

Naczelnik bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Edyta Cisewska/fot. Anna Kopeć

Naczelnik bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Edyta Cisewska zapowiedziała uroczystość wręczenia nagród w konkursie dla szkół „Przystanek Niepodległa”, która odbędzie się w piątek (9 listopada) w sali „Bydgoskiego Marca 1981” w K-P UW w Bydgoszczy.  - Celem konkursu było rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania historią Polski i regionu kujawsko-pomorskiego w kontekście walki o niepodległość i poszerzenie wiedzy o budowaniu struktur państwa polskiego oraz walk o granicę Polski w latach 1918-20 – mówiła Cisewska. Konkurs adresowany do uczniów szkół wszystkich szczebli. Zadaniem było przygotowanie przez zespoły prezentacji multimedialnych w postaci filmu dokumentalnego bądź reportażu na temat wydarzenia, lokalnego bohatera lub miejsce pamięci.

- W konkursie wzięło udział 80 zespołów z 55 szkół województwa kujawsko-pomorskiego, w sumie około 350 uczniów – mówiła Cisewska. – Komisja konkursowa wytypowała 12 laureatów i przyznała siedem wyróżnień. Nagrodą główną jest wyjazd do muzeum II wojny Światowej w Gdańsku oraz publikacje w wydawnictwie IPN.

Naczelnik zapowiedziała też wystawę „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920”, która najpierw będzie prezentowana przed budynkiem urzędu wojewódzkiego, a potem odwiedzi inne miejscowości w województwie.

Tutaj więcej o wystawie

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik/fot. Anna Kopeć

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik podkreślił, że w obchody rocznicy odzyskania niepodległości zaangażowane były wszystkie szkoły.

- Szkoły przygotowały bardzo dużo wydarzeń. To są wystawy, prelekcje, konkursy wiedzy, artystyczne, piosenki żołnierskiej i patriotycznej, przeglądy tańca, wydarzenia sportowe przede wszystki biegi – wyliczał Gralik. – A zwieńczeniem tego będzie „Rekord dla Niepodległej”. W piątek 9 listopada o godz. 11.11 odbędzie się wspólne odśpiewanie przez wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników kuratorium hymnu w pełnej czterozwrotkowej wersji.

Wojewoda Bogdanowicz zapowiedział też, że budynek urzędu wojewódzkiego będzie oświetlony biało-czerwonymi barwami.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor