Niewidomi też chodzą do kina. Wyjątkowy festiwal w Bydgoszczy
Joanna Dłuska z ośrodka Braille'a, jedna z inicjatorek festiwalu/fot. maczu
Produkcją „Tarapaty” rozpoczął się dziś (26 listopada) festiwal filmów dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Poza dialogami i muzyką, każdy film „wyposażono” w głosowe wyjaśnienia tego, co dzieje się na ekranie.
Inne z kategorii
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
– Marzyliśmy o tym, żeby chodzić do kina, i dzisiaj właśnie jest ten dzień. Zaczynamy festiwal filmów z audiodeskrypcją dla dzieci i młodzieży – mówiła Joanna Dłuska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej i Niewidomej w Bydgoszczy im. L. Braille'a.
Audiodeskrypcja to głosowy opis obrazów pojawiających się na ekranie. Jak twierdzą osoby niepełnosprawne wzrokowo – bardzo przydatny. „Audiodeskrypcja pozwala lepiej zrozumieć, co się dzieje” – mówi 13-letnia Oliwia, wychowanka Ośrodka, na filmiku przygotowanym na otwarcie festiwalu. „Lubię oglądać filmy z audiodeskrypcją, bo mogę się lepiej »wkręcić«”– wtóruje jej kolega.
fot. maczu
– Jeszcze 20 lat temu pójście osób niewidomych do kina, teatru czy na wystawę wydawało się trochę dziwnym przedsięwzięciem. Pamiętam, jak w kinie, siedząc z boku, starałam się opowiadać moim uczniom, co dzieje się na ekranie. Postrzegano nas nieco dziwnie – mówiła dyrektor Ośrodka Braille'a Małgorzata Szczepanek. – Dzisiaj, dzięki nowościom, rozwojowi myśli audiodeskrypcyjnej, nasz pobyt w kinie, teatrze, na wystawie, ma sens. Dobra kulturalne stają się dla nas dostępne.
Małgorzata Szczepanek/fot. maczu
Pedagodzy podkreślili też, że przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez sponsorów i partnerów. Projekt „Świat filmu w świecie słowa” został zrealizowany w ramach organizowanej przez koncern Enea SA Akademii Talentów.
– Pomysł nauczycieli i przychylność głównego sponsora przedsięwzięcia, Enei, oraz PFRON-u, spowodowały, że przez najbliższych pięć dni możemy uczestniczyć w ciekawych prezentacjach filmowych. Największą radość sprawimy uczniom słabowidzącym i niewidomym, którzy będą mogli przeżyć coś, co, jak myślę, na długo pozostanie w naszej pamięci – mówiła dyrektor Szczepanek.
Od lewej Piotr Kopeciński, Waldemar Olter, Joanna Dłuska, Małgorzata Szczepanek/fot. maczu
– Też jestem z tego środowiska, też jestem osobą słabowidzącą i audiodeskrypcja to dla mnie fajna sprawa. Jeżeli tylko jest możliwa, bardzo mi pomaga – podzielił się swoimi doświadczeniami Piotr Kopeciński z PFRON-u.
Waldemar Olter, rzecznik Regionalnego Wydziału Dystrybucji Enea w Bydgoszczy podkreśliłz kolei, że firmie zależy na rozwoju najmłodszych. – Jako Grupa Enea cieszymy się, że możemy wspomóc tego typu inicjatywy. Będąc firmą odpowiedzialną społecznie, angażujemy się w takie projekty – mówił. – Inwestowanie w rozwój dzieci i młodzieży to inwestowanie w przyszłość.
Pierwszym z festiwalowych filmów były „Tarapaty” w reż. Marty Karwowskiej – „thriller” dla dzieci, wybrany do projektu przez samych uczniów. Na kinowej sali poza wychowankami Ośrodka Braille'a zasiedli też uczniowie SP nr 20 i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2.
fot. maczu
W ramach festiwalu przygotowano siedem filmów. Seanse będą odbywać się od 26 do 30 listopada w kinie Orzeł (Miejskie Centrum Kultury).
Projekcje mają formułę otwartą. Mogą w nich uczestniczyć wszyscy zainteresowani. – Dla osób, które nie znają audiodeskrypcji, festiwal może stanowić interesującą formę uczestniczenia w kulturze i sprzyjać integracji społecznej – mówi Joanna Dłuska z Ośrodka Braille’a.
Festiwal to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Polsce. Częścią projektu było także wydanie uczących audiodeskrypcji książki i audiobooka dla dzieci pt. „Piotruś”. Zostały one opracowane tematycznie dla dzieci niewidomych i słabowidzących oraz ich pełnosprawnych rówieśników.
Projekt Ośrodek Braille'a realizuje we współpracy z MCK w Bydgoszczy.
Szczegółowy wykaz seansów na plakacie.