Nowe mercedesy w taborze. Za trzy lata będą też elektrobusy
fot. Anna Kopeć
Miasto podpisało umowę z Mercedes-Benz na zakup 11 nowych przegubowców. Autobusy będą wyposażone m.in. w klimatyzację, sieć wi-fi, tablice LED, monitoring i porty USB do ładowania urządzeń mobilnych. Odnowa taboru autobusowego pochłonie 15,8 mln złotych. Trwają też przygotowania do zakupu pierwszych elektrobusów.
Inne z kategorii
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Dzisiaj (11 września) podpisano umowę na zakup 11 nowych autobusów marki Mercedes-Benz. Ich dostawa nastąpi w kwietniu 2019 roku. Łączna wartość tego kontraktu to 15,8 mln złotych. W przetargu najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma EvoBus oferująca autobusy marki Mercedes. Ze strony wykonawcy podpisy pod umową złożyli prezes zarządu firmy EvoBus Artur Konarski oraz członek zarządu Janusz Ferdynus.
fot. Anna Kopeć
- Bydgoszczanie znają nasze autobusy, ale tym razem będzie pewna nowość. Zaproponowaliśmy autobus mercedes-benz conecto nowej generacji – mówił Artur Konarski. - Jest to autobus przegubowy, który jest produktem wysokiej jakości, bardzo wytrzymałym i bardzo wygodnym. Jest to jeden z wiodących autobusów na rynku jeżeli chodzi o całkowity koszt utrzymania, czyli nie tylko koszt zakupu, ale i użytkowania.
Autobusy będą miały długość około 18 metrów, jednocześnie będzie mogło podróżować nimi co najmniej 135 pasażerów. Wszystkie z zamówionych pojazdów będą miały niską, antypoślizgową podłogę. Zostaną wyposażone w informację pasażerską i system zapowiedzi głosowych. Tabor ma spełniać oczekiwania osób niepełnosprawnych. Autobusy będą wyposażone w bezprzewodowy Internet oraz klimatyzację. Nowe przegubowce będą też przyjazne dla środowiska – wyposażone w silniki spełniające standard emisji spalin Euro 6. Pojawią się również tablice LED, monitoring i porty USB do ładowania urządzeń mobilnych.
fot. Anna Kopeć
W kolejnych latach planowane jest między innymi wdrożenie pierwszego etapu transportu zeroemisyjnego – autobusów elektrycznych. Pierwsze mają pojawić się w Bydgoszczy już w 2021 roku. Natomiast do 2028 roku ma ich być w naszym mieście 64.
fot. Anna Kopeć
Te autobusy będą wdrożone przede wszystkim w czterech obszarach. W pierwszej kolejności w rejonie ścisłego Śródmieścia, gdzie gęstość zabudowy i ruchu jest największa. Następnie obszary uprzemysłowione, czyli obszar BPPT oraz pozachemowskie. Ponadto tereny rekreacyjne oraz osiedli o wysokiej zabudowie i z wysoką częstotliwością kursowania tam, gdzie ma ruchu tramwajowego.
fot. Anna Kopeć
Bydgoszcz uczestniczy m.in. w projekcie E-bus. Jest on realizowany wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Docelowo planowany jest zakup 30 autobusów zeroemisyjnych. Zakup ma być dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Wartość inwestycji to 62 mln złotych netto przy dofinansowaniu na poziomie 60 procent.
Miasto bierze również udział w konkursie ogłoszonym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych na dofinansowanie zakupu autobusów elektrycznych wraz z budową punktów, długiego i krótkiego ładowania. W przypadku uzyskania dofinansowania planowany jest zakup 12 autobusów elektrycznych (4 krótkich i 8 długich). Pojawiłyby się one na liniach nr 52, 57 i 60. Stacje ładowania pojawią się na pętlach na Błoniu, Leśnym, Rycerskiej i Morskiej. Wartość zakupów to około 25 mln zł netto. Wysokość dofinansowania nie jest jeszcze znana.