Nowe obowiązki i ulgi dla przedsiębiorców
Od lewej: Poseł Łukasz Schreiber, minister Paweł Gruza, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz/ materiał KPUW
We wtorek (16 stycznia) do Urzędu Wojewódzkiego na spotkanie z przedsiębiorcami przyjechał Paweł Gruza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Celem spotkania było zaprezentowanie istotnych zmian w systemie fiskalnym oraz tego, co będzie się działo w roku podatkowym 2018.
Inne z kategorii
Iwaneczko zagra w Bydgoszczy [ZAPOWIEDŹ]
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Paweł Gruza, wiceszef resortu finansów, przyjechał do Bydgoszczy na zaproszenie posła Łukasza Schreibera, członka sejmowej komisji finansów publicznych. – Chciałem podziękować panu posłowi Schreiberowi za współpracę. Współpraca ministerstwa i posłów jest bardzo ważna, ponieważ odrabiamy dwie kadencje zaległości w zakresie ustaw finansowych. W ciągu 8 lat rządów PO system został rozmontowany zarówno w zakresie podatku dochodowego, jak i podatku VAT. Musimy odrobić ten stracony czas. Udaje nam się unowocześnić system podatkowy – rozpoczął Paweł Gruza.
Podczas spotkania z przedsiębiorcami przybliżał m.in. konieczność wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego. – Pierwszy taki obowiązek zaistnieje 26 lutego za styczeń i stanowi on fundament do uszczelnienia podatku VAT w kraju. Ten nowy obowiązek administracyjny opłaci się nam wszystkim. Dzięki niemu wyeliminujemy patologię, która toczy finanse publiczne i ogranicza zdrową konkurencję, wyeliminujemy też wyłudzenia VAT – przekonywał wiceszef MF.
Gość mówił nie tylko o nowych obowiązkach, ale także o udogodnieniach. – Zaplanowaliśmy bardzo wiele zachęt i zmian w przepisach podatkowych. Zmiany dla małych, średnich, a także mikroprzedsiębiorstw dają autentyczną ulgę i korzyść podatkową już teraz. Rząd planuje, aby cała Polska została specjalną strefą ekonomiczną. Przywileje zarezerwowane dotychczas dla dużych przedsiębiorstw będą dostępne dla wszystkich przedsiębiorców. Oprócz inwestycji kładziemy także nacisk na innowacje. Dlatego przygotowana została ustawa, która wspomaga przedsiębiorców w ich wysiłku i ryzyku innowacyjnym. Innowacje zawsze wiążą się z ryzykiem i niepowodzeniem. Skarb Państwa chce uczestniczyć w tym ryzyku – zapewnił Paweł Gruza.
Poseł Łukasz Schreiber uzupełnił. – Możemy być bardzo zadowoleni z działań Ministerstwa Finansów. Bydgoszcz ma siedzibę Krajowej Administracji Skarbowej, a wyniki bydgoskiej izby są bardzo dobre na tle kraju – mówił. – Stoimy przed bardzo ważnymi wyzwaniami. Ten rok to bardzo mocny akcent na gospodarkę. Wprowadzamy konstytucję dla biznesu, a także szereg ustaw. Przed wyborami wielu zadawało pytania, skąd weźmiemy pieniądze na program 500 plus czy przywrócenie umowy społecznej dotyczącej emerytur. Straszono Polaków podwyższaniem podatków, a okazało się to nieprawdą. Udaje nam się realizować te rzeczy dzięki pozyskaniu pieniędzy z szarej strefy – mówił poseł Schreiber.
Paweł Gruza dodał, że wciąż aktualne są plany wprowadzenia ulg dla małych, jednoosobowych przedsiębiorstw gospodarczych. Przypomnijmy, że w planach PiS było m.in. darmowe prowadzenie działalności przez pół roku dla nowych przedsiębiorców. – Jesteśmy w tej sprawie w stałym kontakcie z minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigą Emilewicz. Mamy swoje pomysły w tym temacie – powiedział, ale nie zdradził kiedy i jakie konkretne rozwiązania wejdą w życie.