Nowy dowódca bydgoskiej szpicy NATO
fot. K-PUW
Pułkownik Sławomir Walenczykowski został nowym dowódcą Jednostki Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce. Zastąpił na tym stanowisku pułkownika Artura Bogowicza. W piątkowej (14 czerwca) uroczystości zmiany dowódcy jednostki stacjonującej w garnizonie Bydgoszcz, uczestniczyli przedstawiciele władz województwa i miasta.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
fot. K-PUW
Grupa Integracyjna Sił NATO (NFIU) to jedna z najważniejszych instytucji NATO w Polsce. W Bydgoszczy stacjonuje od czterech lat i jest ważną częścią sił szybkiego reagowania, czyli tzw. Szpicy NATO.
- Dla bezpieczeństwa naszej Ojczyzny nie ma dziś ważniejszej kwestii niż stałe rozwijanie współpracy między armią polską a pozostałymi armiami w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dlatego jeszcze raz dziękuję panu pułkownikowi za ten pracowity, owocny czas spędzony w Bydgoszczy i życzę wielu sukcesów na drodze zawodowej– mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
W dowód uznania dla dotychczasowej służby pułkownika Artura Bogowicza, przedstawiciel rządu w terenie wręczył mu Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
fot. bydgoszcz.pl
- Razem z całą podległą jednostką niezwykle aktywnie włączył się pan w budowanie wizerunku naszego miasta jako „polskiej stolicy NATO”. Po pięciu latach, jakie spędził pan w Bydgoszczy, mogę z przekonaniem zaliczyć pana pułkownika do grona największych przyjaciół naszego miasta – mówił podczas uroczystości prezydent Rafał Bruski.
fot. K-PUW
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zapewnił nowego dowódcę w imieniu rządu premiera Mateusza Morawieckiego o wszelkim możliwym wsparciu i życzył pomyślności w realizacji nowych zadań.
Głównym celem NFIU (NATO Force Integration Units) jest zapewnienie i umożliwienie szybkiego przemieszczania Połączonych Sił Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF) oraz Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF).
W skład NFIU wchodzi personel zarówno z państwa gospodarza, jak i z innych krajów NATO. Jednostka składa się z grupy dowódców oraz podległych wydziałów i sekcji. Połowa stanowisk obsadzana jest przez żołnierzy polskich, a druga przez żołnierzy NATO. Pozostałe NFIU w pięciu innych państwach Europy Południowo-Wschodniej: Litwa (Wilno), Rumunia (Bukareszt), Bułgaria (Sofia), Łotwa (Ryga), Estonia (Tallin).
Źródło: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, Bydgoszcz.pl (oprac. red)