Obchody 98. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy. W duchu epoki
Organizatorzy tegorocznych obchodów rocznicowych zapowiadają wiele atrakcji dla mieszkańców
Magnesem, który ma przyciągnąć mieszkańców na tegoroczne obchody 98. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, będzie licząca sobie ponad 100 lat, jedyna w kraju karuzela wiktoriańska. Stanie ona na Starym Rynku 20 stycznia.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
- Staramy się, aby każdego roku obchody rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy miały inny charakter i jednocześnie były wspólnym świętem mieszkańców. W ubiegłym roku stworzyliśmy na Starym Rynku plan filmowy, na którym każdy bydgoszczanin mógł wcielić się w postać historyczną. W tym roku na Starym Rynku też się będzie wiele działo, ale postanowiliśmy, że kilka wydarzeń będzie miało miejsce w innych punktach Bydgoszczy – mówi Piotr Drozdowski z Miejskiego Centrum Kultury.
Symbolicznymi bohaterami tegorocznych obchodów będą: Jan Maciaszek, pierwszy prezydent miasta, Władysław Paciorkiewicz, wynalazca i konstruktor, Wanda Rolbieska, założycielka Gimnazjum Żeńskiego oraz Józef Tomaszewski, przedwojenny właściciel Bydgoskiej Wytwórni Mydła. 20 stycznia będzie okazja przenieść się do ich pracowni i kancelarii, w których na mieszkańców będą czekały zagadki związane z tymi historycznymi postaciami. Spośród tych, którzy je prawidłowo rozwiążą wylosowane zostaną nagrody. Jana Maciaszka będzie można spotkać w jego „kancelarii”, czyli w Galerii Wspólnej, Władysława Paciorkiewicza na strychu Biblioteki Głównej, Wandę Rolbieską – na barce Lemara, a Józefa Tomaszewskiego w Muzeum Mydła i Historii Brudu.
Tradycyjnie już odbędzie się inscenizacja uroczystego przekazania kluczy przez Hugona Wolffa Janowi Maciaszkowi, wraz z odtworzeniem ich oryginalnych przemówień.
A potem będzie toast szampanem. Pomogą w tym kelnerzy i barmani z restauracji i pubów mieszczących się przy Starym Rynku, którzy wezmą udział w Biegu Bydgoskich Restauratorów.
W godzinach wieczornych 20 stycznia w MCK odbędzie koncert i potańcówka w retro rytmie.
Partnerami tegorocznych obchodów 98. rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski, organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury, są Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz Bydgoska Izba Adwokacka.
- W tym roku obchodzimy 100-lecie odrodzonej adwokatury polskiej. Wydawało nam się, że jest to dobra okazja do tego, aby przypomnieć, że pierwszym komisarycznym prezydentem Bydgoszczy był adwokat, właśnie Jan Maciaszek. Zaprosimy bydgoszczan do jego kancelarii, która mieścić się będzie w Galerii Wspólnej przy ul. Batorego. W jego postać wcieli się aktor Wiktor Szulc. Dla nas, bydgoskich adwokatów, jest to duży zaszczyt, bo inauguracja 100-lecia odrodzonej adwokatury polskiej ma miejsce w Bydgoszczy – mówi adw. Ewa Czerska z Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy.
W Muzeum Mydła i Historii Brudu będzie natomiast można spotkać postać Józefa Tomaszewskiego, który w 1921 roku przejął od Niemców Bydgoską Wytwórnię Mydła i rozsławił zakład na całą Polskę i poza jej granice. – Wtedy Bydgoszcz była znana właśnie z produkcji wysokiej jakości mydła – mówi Karol Łyjak z Muzeum Mydła i Historii Brudu.
Podczas rocznicowych obchodów nie zabraknie oczywiście, jak zapowiada Adam Gajewski z MCK, „maciaszków” – ciasteczek w formie klucza.
Obchody 98. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy będą także miały swój akcent muzyczny, związany z kolekcją fortepianów Andrzeja Szwalbego. W sobotę, 20 stycznia, zaprezentowany zostanie fortepian Krall & Seidler Zygmunta Noskowskiego , który po odrestaurowaniu wrócił do Pałacu Starego w Ostromecku. Instrument pochodzi z około 1890 roku. W programie przewidziano wykład muzykolog Agaty Mierzejewskiej poświęcony kompozytorowi Zygmuntowi Noskowskiemu, prelekcję Andrzeja Włodarczyka, prowadzącego Pracownię Pianin i Fortepianów, na temat pracy przy restauracji instrumentu oraz recital fortepianowy Mariusza Klimsiaka. Natomiast w niedzielę, 21 stycznia, w godzinach 14.00-17.00 wszyscy zwiedzający pałac w Ostromecku będą mogli posłuchać muzyki granej na odrestaurowanym fortepianie.