Wydarzenia 28 mar 2018 | Redaktor
Oni dostaną Medale Kazimierza Wielkiego za zasługi dla Bydgoszczy

Medal Kazimierza Wielkiego

W tym roku Medale Kazimierza Wielkiego otrzyma pięć osób i cztery instytucje.

Decyzję w tej sprawie podejmą dziś (28 marca) radni na 57. sesji Rady Miasta. Oto nominowani przez przewodniczącego rady i prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego (wyciąg z uzasadnienia uchwały). 

Prof. Marek Bieliński

Profesor Marek Bieliński jest przedstawicielem bydgoskiego środowiska naukowego, budującego w naszym mieście od podstaw potencjał badawczy i dydaktyczny szkolnictwa wyższego. Urodził się 24 czerwca 1953 roku w Bydgoszczy. Poświęcił się bydgoskiej Akademii Techniczno-Rolniczej przekształconej w Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy. Pracuje w niej od 1978 roku. Pełnił wiele ważnych funkcji. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Inżynierii Materiałowej i Przetwórstwa Tworzyw w Instytucie Technik Wytwarzania UTP. Dorobek naukowy profesora stanowi ponad 150 publikacji naukowych w krajowych i zagranicznych czasopismach, dziewięć monografii, 10 patentów i zgłoszeń. W 2010 roku został prezesem Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, którego celem jest inicjowanie, popieranie i rozwijanie badań naukowych wiążących się z Bydgoszczą i regionem kujawsko- -pomorskim oraz popularyzowanie bydgoskiej nauki i promocja naszego miasta. 

Jan Rulewski

Urodził 18 kwietnia 1944 r. w Bydgoszczy. Poseł na Sejm I, II i III kadencji. Od 2007 r. senator VII, VIII i IX kadencji. Zaangażowany związkowiec i aktywny działacz społeczny. Represjonowany w czasach PRL. W latach 70. pracował w „Romecie” w Bydgoszczy. W latach 1980– 1981 oraz powtórnie od 1990 r. przewodniczył Regionowi Bydgoskiemu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W czasie wydarzeń bydgoskich (19 marca 1981) został pobity przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy. Po ogłoszeniu stanu wojennego w dniu 13 grudnia 1981 r. został zatrzymany i internowany. Jako jeden z nielicznych opozycjonistów został następnie tymczasowo aresztowany. Zwolnienie na mocy amnestii uzyskał w sierpniu 1984 r. Zarządzeniem prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego z 11 listopada 1990 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 28 sierpnia 2006 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Senator jest nieustannie zaangażowany w życie społeczne Bydgoszczy. 

Marcin Sauter 

Scenarzysta, reżyser i autor filmów dokumentalnych, teledysków oraz wystaw fotograficznych. W 2005 roku był stypendystą prezydenta miasta Bydgoszczy. W tym samym roku nakręcił etiudę „Za płotem”, która stała się festiwalowym hitem w Londynie, Nowym Jorku, Paryżu, Wilnie, Poznaniu i Krakowie. Razem z przyjaciółmi założył Zespół Filmowy Paladino i w ramach tego projektu w 2007 roku stworzył „Pierwszy dzień”, który otrzymał wiele nagród. Blisko współpracuje z bydgoskim Teatrem Polskim i jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Rok 2017 był dla niego wyjątkowy - został nagrodzony Złotą Żabą za krótkometrażowy film dokumentalny „Żalanasz - pusty brzeg” na festiwalu Camerimage. Jurorzy nagrodzili go za „uchwycenie tragedii i absurdalności życia po katastrofie ekologicznej”. Fascynują go miejsca, gdzie życie balansuje na ostrzu noża, gdzie surowa przyroda jest wrogiem, gdzie ludzie walczą o przetrwanie. 

Izabella Szolginia

Izabella Szolginia jest absolwentką Wydziału Zootechnicznego Akademii Techniczno- -Rolniczej w Bydgoszczy. Od ponad dziesięciu lat pracuje w bydgoskim oddziale Instytutu Weterynarii Puławy, na stanowisku asystenta. W 1990 roku została kierownikiem, a później dyrektorem Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy, które prowadzi na wysokim poziomie. Jej upór i empatia w stosunku do skrzywdzonych istot, fascynacja światem zwierząt, połączona z wiarą w „niemożliwe” pozwala na osiąganie sukcesów zawodowych. W wieloletniej pracy niestrudzenie podejmuje liczne, nowe działania, dzieląc się niespożytą energią i szczególną pasją. Jest propagatorką przyjaznego podejścia do zwierząt, ma niezwykłą osobowość, a przy tym włada bardzo piękną, bogatą polszczyzną, którą można podziwiać podczas prowadzonych wielu aukcji na rzecz naszych „braci mniejszych”.

Zdzisław Tylicki 

Pracował 31 lat w przemyśle rowerowym. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od lakiernika do dyrektora handlowego, prezesa największej spółki handlowej Z.R. „Romet” w Bydgoszczy. Wiele lat pracował w Romecie w służbach zajmujących się kulturą, sportem i turystyką. Prowadził zakładowy dom kultury. Zasłużony działacz Polskiego Towarzystwa Turystycznego. Długoletni prezes Klubu Żeglarskiego „Szkwał”. W 1984 roku odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za wkład pracy społecznej na rzecz mieszkańców Bydgoszczy w dziedzinie turystyki i sportu. Posiada 25-letni staż w działalności w Polskim Związku Działkowców. Jako członek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Króla Kazimierza Wielkiego aktywnie angażował się w zbiórkę funduszy. Przez wiele lat współpracował w dziele odbudowy Bydgoskiej Fontanny Potop. Wykazał bardzo duży wkład pracy na rzecz ławeczki prof. Zygmunta Mackiewicza. Współorganizator kolejnych koncertów „Fontanna Muzyki”. Po przejściu na emeryturę bardzo szeroko zainteresował się aktywizacją na rzecz seniorów. Długoletni członek zwyczajny Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. W kadencji 2013- 2017 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Osiedla Wzgórze Wolności, którą sprawuje do dnia dzisiejszego.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Budowlani”

 „Budowlani” to jedna z najbardziej doświadczonych instytucji na bydgoskim rynku budownictwa mieszkaniowego i zarządzania nieruchomościami. Powstała w 1958 r. Posiada obecnie: 12 610 lokali mieszkalnych; 303 lokale użytkowe; 204 nieruchomości mieszkalne; 95,93 ha gruntów. Ponadto zarządza 14 wspólnotami mieszkaniowymi. Szacuje się, że obecnie w zasobach „Budowlanych” mieszka ok. 10 proc. mieszkańców Bydgoszczy. W nowo budowanych blokach zastosowano odnawialne źródła energii (solary przy ul. Glinki 80 i 82 oraz solary i panele fotowoltaiczne przy Ogrody 14). Budynek przy ul. Ogrody 14, poprzez zastosowanie paneli fotowoltaicznych, stał się prosumentem, a więc nie tylko kupującym energię elektryczną, ale także jej producentem. Budynek został wyróżniony w konkursie „Budowa na Medal Pomorza i Kujaw 2015” w kategorii „Budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne”. Budowany obecnie blok przy ul. Słowiańskiej będzie z kolei pierwszym w województwie kujawsko-pomorskim budynkiem niskoenergetycznym w standardzie NF-40, co oznacza, że jego poziom zużycia energii wyprzedzi zapowiedziane przez Unię Europejską normy o kilka lat. 

Bydgoska Izba Adwokacka

Celem Izby jest tworzenie warunków do wykonywania ustawowych zadań adwokatury, takich jak udzielanie pomocy prawnej, współdziałanie w ochronie praw i wolności obywatelskich, a także współdziałanie w kształtowaniu i stosowaniu prawa. W czerwcu 2016 r. obchodziła jubileusz 65-lecia istnienia. Rok 2018 jest natomiast rokiem 100-lecia Odrodzenia Adwokatury Polskiej, której ogólnopolska inauguracja miała miejsce w Bydgoszcz podczas uroczystości upamiętniających powrót Bydgoszcz do Macierzy. Od lat bydgoscy adwokaci angażują się w przedsięwzięcia charytatywne na rzecz mieszkańców naszego miasta, edukacyjne realizowane wśród uczniów bydgoskich szkół, wspierające budowanie tożsamości Bydgoszczy z dziedzin kultury i sportu. Okręgowa Rada Adwokacka w związku z 100-leciem Odrodzonej Adwokatury Polskiej przygotowała na rok 2018 wiele wydarzeń o charakterze lokalnym i ogólnopolskim, które mają na celu upamiętnić ten wyjątkowy moment dla całego środowiska adwokackiego w Polsce. Otrzymanie Medalu Kazimierza Wielkiego jest uzupełnieniem tego jakże ważnego wydarzenia. 

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” 

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” jest jednym z największych i najstarszych zespołów folklorystycznych w województwie kujawsko- pomorskim. Od 1958 roku reprezentuje Bydgoszcz i region podczas wielu wydarzeń, koncertów, festiwali w kraju i za granicą, będąc jednocześnie niekwestionowanym liderem spośród kulturalnych ambasadorów w zakresie promowania polskiej sztuki i kultury ludowej. „Ziemia Bydgoska” prezentuje folklor Kujaw, Pałuk i Kaszub. Przez lata repertuar został poszerzony o prezentację tańców i pieśni wielu innych, odległych regionów folklorystycznych Polski. Koncerty Ziemi Bydgoskiej są uznawane za ważne wydarzenia artystyczne. Odbywają się przy wypełnionych salach koncertowych i pozostają w pamięci jako barwne widowiska, stanowiąc niezwykłe lekcje patriotyzmu uczące szacunku do wartości narodowych. Obchody przypadającego na ten rok Jubileuszu 60-lecia istnienia Zespołu będą trwały cały rok, a zakończone zostaną Wielkim Koncertem Jubileuszowo-Świątecznym 16 grudnia 2018 roku w Operze Nova. 

Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim 

Siostry albertynki do pracy wśród ludzi ubogich w Bydgoszczy zostały zaproszone 25 lat temu (w 1993 roku). Zamieszkały w domu przy ul. Koronowskiej 14, gdzie część pomieszczeń zagospodarowały na stołówkę dla ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Z czasem liczba osób objętych pomocą sióstr zwiększała się oraz poszerzały się formy udzielanej pomocy. Do jadłodajni przychodzi codziennie (od pon. do sob.) ok. 150 osób. Z pomocy kuchni korzystają osoby bezdomne, ubogie oraz emeryci i renciści żyjący częstokroć w skrajnym ubóstwie. Dzięki temu działalność sióstr znacznie niweluje zjawisko ubóstwa społecznego. Aktualnie siostry abertynki realizują projekt budowy Centrum Pomocy im. św. Alberta, który będzie służył ubogim i bezdomnym. Nadanie siostrom albertynkom medalu Kazimierza Wielkiego będzie symbolicznym wyrazem docenienia zaangażowania w rozwiązywanie trudnych i ważnych społecznych kwestii miasta oraz bydgoszczan. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor