Wydarzenia 1 wrz 2018 | Redaktor
Ostatni wakacyjny weekend. Co dzieje się w regionie?

fot. Anna Kopeć

To już ostatni weekend przed nowym rokiem szkolnym. W sobotę (1 września) o zbliżającej się jesieni przypomni nam tradycyjne Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych, a w niedzielę (2 września) wakacje pożegna Muzeum Okręgowe.

SOBOTA (1 września)

Magiczny Festiwal Świata Baśni i Bajek - Pozytywka 2018 – trwa do niedzieli (2 września), więcej informacji tutaj: Bydgoszcz zamieni się w krainę baśni i bajek.

Międzynarodowy Dzień Kajakarza 2018 – 1-2 września (sobota-niedziela), Wyspa Młyńska

W programie m.in. Wielki Piknik, Bydgoska Parada Kajakowa, Ultramaraton oraz Bieg Główny o Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Szczegóły można znaleźć tutaj: Bijemy rekord Guinnessa, czyli Bydgoska Parada Kajakowa.

XVIII Święto Śliwki – 1-2 września (sobota-niedziela), godz. 12.00, Strzelce Dolne

Powidła strzeleckie już od kilku lat znajdują się na liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa. Święto śliwki to cykliczna impreza, na które odbywa się wielkie smażenie powideł. W programie również występy lokalnych zespołów, rejsy statkiem, tradycyjna kuchnia z różnych regionów Polski oraz stragany z lokalnymi produktami. Z Fordonu kursować będzie autobus nr 95.

Djembe na salonach XI – godz. 12.00 i 13.45, Pałac w Ostromecku (Oranżeria), wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, zapisy: szucik10@gmail.com

Bezpłatne warsztaty gry na zachodnioafrykańskich bębnach djembe i dun-dun. Warsztaty odbędą się w dwóch półtoragodzinnych turach. Są to zajęcia dla osób początkujących, od 10. roku życia. Organizatorzy zapewniają instrumenty, dlatego chętni proszeni są o zapisy. Natomiast osoby z własnymi bębnami mogą przyjść bez zapisów. Warsztaty poprowadzi Piotr Schutta.

Wycieczka Fordoński Wrzesień 1939 – godz. 15.00 (potrwa ok. trzy godziny), Stary Fordon Rynek, wstęp wolny

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprasza na wycieczkę. Trasa: Rynek – ul. Cechowa – cmentarz św. Jana (zbiorowa mogiła zamordowanych mieszkańców miasta) – lapidarium katolickie i ewangelickie – dawny cmentarza więźniarek  – ul. Kapeluszników – Zakład Karny – ul. Zakładowa przez „Hafę” – mosta nad Wisłą – budynek dawnej szkoły szybowcowej – synagoga. Przewodnik opowie o walkach na rzece Wiśle, o wielkiej ucieczce z Fordonu, o niemieckim terrorze i mrokach okupacji. Wycieczka będzie ilustrowana zdjęciami z epoki. Prowadzący D.Amon Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.

NIEDZIELA (2 września)

Zakończenie Wakacji w Muzeum – godz. 11.00, Centrum Edukacji Muzealnej (ul. Mennica 6, Wyspa Młyńska), do uczestnictwa w imprezie uprawnia bilet zakupiony w ramach warsztatów „Wakacje w Muzeum”, pozostałe osoby – 1 zł

Wydarzenie rozpocznie się w Centrum Edukacji Muzealnej, gdzie uczestnicy podczas warsztatów wykonają maski, kwiaty z bibuły oraz laurki dla świętującego 95-lecie muzeum. Następnie barwny korowód przejdzie na ul. Grodzką, gdzie w spichrzach czeka kolejna odsłona wystawy – tym razem związana z historią Apteki „Pod Łabędziem” oraz skarbem bydgoskim. W amfiteatrze przed spichrzami odbędą się warsztaty kuglarskie oraz pokaz dużych baniek.

Koncert zespołu „Stara szkoła” – godz. 16.00, Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp 15 zł, ulgowy 10 zł (dzieci i młodzież do 15 r.ż. i os. z Bydgoską Kartą Seniora 60+)

Zespół tworzy przyjacielska grupa mężczyzn po 50. Grają własne kompozycje, których ważnym aspektem są autorskie teksty. Styl muzyki balansuje pomiędzy brzmieniami bluesa i rocka. Skład zespołu: Tomek Kuczma (wokal, gitara), Karol Łada (gitara), Sławek Kuczma (bas), Zdzisław Monasterski (perkusja), Michał Kunkel (harmonijka ustna), Heniu Chyła (instrumenty perkusyjne).

Teatr Improwizowany wymyWammy – Armando – godz. 19.00, Miejskie Centrum Kultury (ul. Marcinkowskiego 12-14), wstęp: 15zł (https://www.bilety24.pl/teatr/wymywammy-armando-43404), ilość miejsc ograniczona

Spektakl tworzony na oczach widzów, zainspirowany ich sugestiami. Bez scenariusza, bez planu, czysta improwizacja. Armando – forma impro, która nazwę zawdzięcza swojemu twórcy, nauczycielowi improwizacji z Chicago Improv, Armando Diaz. Ta formuła zaczyna się od monologu improwizatora, opartego o sugestię publiczności. Po monologu aktorzy grają improwizowane scenki oparte o monolog.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor