Ostatnie pożegnanie śp. Wojciecha Banacha. Spoczął na cmentarzu Trójcy Świętej [ZDJĘCIA]
fot. Anna Kopeć
We wtorek (27 września) na cmentarzu Trójcy Świętej w Bydgoszczy rodzina i przyjaciele pożegnali Wojciecha Banacha, wybitnego poetę, prozaika, kolekcjonera bydgostianów. Artysta zmarł we wtorek, 20 września. Miał 69 lat.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się Mszą św. żałobną odprawioną w kaplicy przy ul. Lotników 2. W uroczystej celebrze uczestniczyli licznie przybyli goście, a przede wszystkim rodzina poety.
- Z wiarą i ufnością, patrzymy na odejście śp. Wojciecha i nie pytamy Pana Boga, dlaczego nam go zabrał ze świata, ale dziękujemy Bogu za to, że nam go dał. Że pozwolił nam przez te 69 lat iść z nim przez życie. (...) Iść i czerpać z tego wszystkiego co czynił dla swioch najbliższych, co czynił dla drugiego człowieka.(...) Niech więc śp. Wojciech pozostanie w naszej pamięci modlitewnej, niech pozostanie w pamięci czysto ludzkiej, niech pozostanie w naszych wspomniemiach - mówił do zgromadzonych kapłan.
Zmarłego w bardzo osobistych wspomnieniach przywoływali przyjaciele:
- Wojtku, żegnamy Cię życząc, by Twoje wiersze i albumy były inspiracją dla innych. Łączymy się w smutku z Twoimi najbliższymi. Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci - mówił kuzyn Wojciecha Banacha.
- Drogi Wojciechu, kochany przyjacielu. Żegnam Ciebie u kresu tego ziemskiego wędrowania w przygnębieniu i smutku, ale także w poczuciu daru Twojej drogi życiowej i twórczej. Pamiętam Ciebie jako człowieka bardzo życzliwego, uprzejmego, rzetelnego, pełnego pasji, wyrazistych emocji, wielorako zaangażowanego w sprawy publiczne. (...) Byłeś i pozostaniesz w pamięci jako twórca, poeta znakomity, któremu były bliskie sprawy społeczne, patriotyzm i powszedniość życia.
Byłeś i pozostaniesz poetą miasta Bydgoszczy. (...) Niech anioły z Twoich wierszy prowadzą Cię na niebiańskie wyżyny, a ziemia bydgoska, którą tak ukochałeś niech lekką będzie. Żegnaj Wojtku, kochany przyjacielu, a może do zobaczenia - wspominał przyjaciela Marek Siwiec.
- Wspólnota była dla niego istotną wartością, ta najmniejsza czyli rodzina, ale też wspólnota w ramach Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego, której przez 43 lata był entuzjastą oraz wspólnota, której przewodniczył mianowicie lokalny oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. (...) Wojtek pozostanie w naszej pamięci jako ktoś bliski, życzliwy, bezinteresowny - mówił Bartłomiej Siwiec.
W imieniu Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy Wojciecha Banacha żegnała Marija Koczu.
- Pożegnaliśmy wybitnego poetę, wybitnego i wiernego swemu miastu bydgoszczanina, dobrego człowieka. (...) Pozostaną po nim wiersze, poezja, dobra pamięć i to wszystko co uczynił dla Bydgoszczy, co uczynił dla innych ludzi. W imieniu twórców Bydgoszczy serdecznie dziękuję wszystkim za obecność, za pamięć, za słowa współczucia.(...) Najważniejsze, żeby poezja, która jest znakiem miłości, znakiem uniesienia ducha, aby w nas pozostała. Dziękujemy Tobie Wojtku za życie, za dobroć, za przyjaźń. Dziękujemy Tobie za wiersze - mówił Stefan Pastuszewski.
fot. Anna Kopeć
***
Wojciech Banach urodził się 1953 roku w Bydgoszczy, ukończył Wydział Elektrotechniki na Akademii Techniczno-Rolniczej (obecnie Politechnika Bydgoska). Jako poeta debiutował na łamach miejscowego czasopisma społeczno-kulturalnego „Fakty” (1976). W latach 1975-1981 był członkiem Grupy Faktu Poetyckiego „Parkan”, znanej z niekonwencjonalnych prezentacji literackich. Był autorem 20 tomów poezji i trzech albumów kolekcjonerskich zrealizowanych w oparciu o własną kolekcję starych pocztówek.
Od 1990 należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2005 r. został laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Bydgoszczy, a w latach 2009 i 2015 – Strzały Łuczniczki – nagrody literackiej za najlepszą bydgoską książkę roku („Odgrodzony przez przypadki” oraz „Czas przestawienia”). W 2016 roku nagrodzony medalem „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”. Od 2011 r. pełnił funkcję prezesa zarządu Bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2007 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 2011 r. Medalem Solidarności Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego, a w 2016 roku został uhonorowany medalem – statuetką „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”. W 2019 roku otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 2011 r. pełnił funkcję prezesa zarządu Bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
życiorys w oparciu o: autorska.pl/wydarzenia/10-osoby/9-wojciech-banach&Itemid=142