Ostrowski: Potrzeba innowacyjnej gospodarki i miejsc pracy dla niepełnosprawnych

fot. Anna Kopeć
W Europie jesteśmy uważani za umiarkowanych innowatorów i to nie jest komplement – mówi wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej do sejmiku województwa. Razem z senatorem Andrzejem Kobiakiem przedstawił dziś (4 października) pomysły na rozwój lokalnej gospodarki i zwiększenie zatrudnienia wśród osób niepełnosprawnych.
Inne z kategorii
Zaginiony 27-latek odnaleziony po pieszej wędrówce. Przeszedł ponad 25 km
Seniorzy wracają do pracy. Liczba pracujących emerytów rośnie
Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej do sejmiku województwa, zorganizował dzisiaj (4 października) konferencję na temat działań województwa w zakresie pomocy dla przedsiębiorców.
- Na ten cel skierowaliśmy jedną czwartą całej alokacji europejskiej, czyli ok. 2 mld zł. Dzisiaj mogę powiedzieć, że 60 proc. zostało już wykorzystane – mówił Zbigniew Ostrowski. - Ponad 100 mln złotych przeznaczyliśmy na projekty związane z badaniami i rozwojem. Chcemy dać także możliwość wsparcia finansowego naszym przedsiębiorcom.
Pożyczki dla przedsiębiorców
Wicemarszałek proponuje tzw. pomoc zwrotną. Od 2017 roku w Toruniu funkcjonuje Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju. Zadaniem spółki jest wzmocnienie sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) poprzez ułatwienie dostępu do finansowania na terenie naszego województwa. W Funduszu można uzyskać pożyczkę na rozwój, działalność inwestycyjną, obrotową oraz na nieruchomości. Jak mówił wicemarszałek, w tej chwili instytucja dysponuje około 600 mln złotych dla sektora MŚP.
Zbigniew Ostrowski / fot. Anna Kopeć
- Chcemy, żeby KPFR po roku 2023 przekonstruował się w Bank Inwestycyjny. Byłby to twór który jest bardzo charakterystyczny dla gospodarek wysoko rozwiniętych na zachodzie np. Niemcy, Francja czy Hiszpania – tłumaczył Ostrowski. - One także korzystają z funduszy unijnych na rozwój gospodarki, ale są one kumulowane w bankach inwestycyjnych, które stanowią rezerwuar środków dla przedsiębiorców.
Zaproszony na konferencję Wojciech Świtała, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Kujaw i Pomorza, zapytał, jak wygląda kwestia kredytowania w KPRF czy potencjalnym banku inwestycyjnym. - Czas spłaty, w zależności od wysokości pomocy wynosi do 7 lat. Ale jesteśmy w trakcie analizowania tego produktu i być może nastąpią zmiany - wyjaśnił Ostrowski. - Oprocentowania też są przyjazne, mianowicie wynoszą od niecałego procenta do 3,85 proc.
Wojciech Świtała / fot. Anna Kopeć
Wicemarszałek podkreślił, że na początek skupiono się na „zbudowaniu zaplecza dla gospodarki”. Teraz te działania mają „wymusić” jej innowacyjność. - My w Europie jesteśmy uważani za umiarkowanych innowatorów i to nie jest komplement – mówił Ostrowski. - W Polsce wydaje się mniej niż 5 proc. na badania i rozwój. W normalnych gospodarkach ten procent wynosi co najmniej 10. Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji w naszym województwie.
Niepełnosprawni bez dotacji, ale z miejscem pracy
Kolejna kwestia, na której się skupiono, to zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami.
- Niezależnie od rozwoju gospodarczego w Polsce, jest pewna grupa, która nie jest beneficjentem tego rozwoju. Mam tutaj na myśli osoby niepełnosprawne. I to się dzieje od 10 lat, a może i więcej – mówił Andrzej Kobiak, senator RP. - W Europie poziom zatrudnienie osób z niepełnosprawnością jest na poziomie 50 proc., a w Polsce trochę ponad dwadzieścia, a więc ponad 70 proc. niepełnosprawnych nie pracuje.
Co więcej, w ciągu ostatnich 10 lat liczba zakładów pracy chronionej, które są nakierowane na osoby z niepełnosprawnością, zmniejszyła się z dwóch tysięcy do tysiąca. Zatrudnienie, które kiedyś wynosiło około 300-400 tys., w tej chwili wynosi trochę ponad 100 tys.
Andrzej Kobiak wytłumaczył, z czego wynika ta sytuacja. - Państwo poprzez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wspiera pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne. To wsparcie jest kwotowe, jednak ta kwota nie zmienia się od 10 lat. Płace w tym czasie zdecydowanie wzrosły, więc to wsparcie nie jest wystarczające, aby pracodawca był zainteresowany zatrudnianiem osób niepełnosprawnych - wyjaśnił senator.
Andrzej Kobiak / fot. Anna Kopeć
Skąd zatem wziąć pieniądze na sfinansowanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych? - Podatki, które wynikają z zatrudnienia takiej osoby, są zdecydowanie większe od dotacji. Czyli tak naprawdę państwu przyniesie to dochód – tłumaczył Kobiak. - W związku z tym ewentualna dotacja jest i tak mniejsza od tego, co ta osoba wypracuje.
Senator podkreślał, że podjęcie pracy bardzo pozytywnie wpływa na osoby niepełnosprawne, korzystnie wpływa na styl ich życia i podnosi jego poziom. Te osoby stają się również bardziej aktywne społecznie, nie siedzą zamknięte w czterech ścianach.
Andrzej Kobiak proponuje rozwiązanie, które ma zwiększyć zatrudnienie osób niepełnosprawnych, a jednocześnie nie obciążać budżetu państwa. - Należy wprowadzić zasadę, że osoba z niepełnosprawnością zatrudniona w firmie nie dostaje żadnej dotacji, ale też nie płaci podatków. Nie kosztowałoby to budżetu państwa ani grosza, a zachęciłoby przedsiębiorców, żeby przyjąć te osoby do pracy, bo nie ma problemu, że trzeba będzie dopłacać – tłumaczył Kobiak - Przygotowuję projekt ustawy w tej sprawie i mam nadzieję, że znajdę senatorów, którzy zechcą ją wesprzeć.
Zbigniew Ostrowski dodał jeszcze, jak problem przedstawia się na poziomie województwa. - Wiedząc, że przedsiębiorcy przyjmą do pracy ludzi z niepełnosprawnościami pod warunkiem, że będą oni świetnie przygotowani do wykonywania zawodu, rozbudowujemy i modernizujemy trzy nasze ośrodki szkolno-wychowawcze - tłumaczył wicemarszałek.
Mowa tu o: Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy, Ośrodeku Szkolno-Wychowawczym nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Toruniu.
- Powstają w nich nowoczesne warsztaty, które będą uczyły zawodu w warunkach zbliżonych do rzeczywistości. Inwestujemy też środki europejskie na wzmacnianie zakładów aktywności zawodowej, bo one również przygotowują niepełnosprawnych na rynek pracy – mówił Ostrowski. - Adaptacja osób niepełnosprawnych do normalnego życia jest miarą poziomu cywilizacyjnego w naszym kraju, a chcemy stanowić cywilizację wysoką.
fot. Anna Kopeć
Na koniec Zbigniew Ostrowski zapowiedział, że ma do przekazania „newsa”. - Wczoraj w czasie dyskusji na sali sejmowej wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, po raz pierwszy, po wielomiesięcznych staraniach z naszej strony, oświadczył, że województwo kujawsko-pomorskie nie ma problemów z wdrażaniem funduszy unijnych – ogłosił z dumą Ostrowski. - Nasze województwo nie ma zagrożonych funduszy europejskich, wszystko idzie zgodnie z planem. 30 września wykonaliśmy 102 proc. normy jeśli chodzi o certyfikacje, czyli wykonaliśmy plan roczny.