Wydarzenia 18 paź 15:21 | Redaktor
Polityk PiS zachęca wojewodę Sztybla, aby autentycznie zabiegał o pamięć Jana Pawła II i bł. Ks. Jerzego Popiełuszki

40 lat temu funkcjonariusze komunistycznej służby bezpieczeństwa porwali, katowali i brutalnie zamordowali księdza Jerzego Popiełuszkę. W Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) prześladowanie kleru było na porządku dziennym – inwigilacja, prowokacje, aresztowania, tortury, mordy. W rocznicę śmierci błogosławionego księdza Popiełuszki uczestnicy kongresu jego imienia upomnieli się o uwięzionego w tzw. areszcie tymczasowym bez wyroku księdza Michała Olszewskiego.

W kongresie uczestniczył były kurator oświaty, samorządowiec Prawa i Sprawiedliwości Marek Gralik, który na fejsbuku napisał:

Dziś rozpoczęła się w Bydgoszczy III Edycja Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszko w 40. rocznicę Jego porwania, męczeńskiej śmierci oraz pogrzebu. Wśród panelistów m.in. mój były szef prof. Przemysław Czarnek, który w bardzo przekonywujący i dobitny sposób rozwinął myśl ks. Jerzego: „Chrześcijanin musi pamiętać, że bać się trzeba tylko zdrady Chrystusa za parę srebrników jałowego spokoju”. Ksiądz Jerzy stał się symbolem prześladowania Kościoła Katolickiego w czasach PRL. Czy ksiądz Michał Olszewski stanie się takim symbolem w czasach III RP?

Te słowa wielce oburzyły wojewodę kujawsko-pomorskiego desygnowanego przez rząd Donalda Tuska. Michał Sztybel wystosował nawet list otwarty, który przesłał w czwartek (17 października) do mediów.

Nie zapisujcie bł. ks. Jerzego Popiełuszki do Prawa i Sprawiedliwości!

W Bydgoszczy i Włocławku odbył się „Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki”. W trakcie wydarzenia, polityk PiS oraz wieloletni Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Marek Gralik, zasugerował:

„Ksiądz Jerzy stał się symbolem prześladowania Kościoła Katolickiego w czasach PRL. Czy ksiądz Michał Olszewski stanie się symbolem w czasach III RP?”

Na kongresie przemawiali również byli ministrowie PiS: Przemysław Czarnek oraz Jan Krzysztof Ardanowski.

Fakty mówią same za siebie:

1. Ks. Jerzy Popiełuszko, zamordowany w 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL, poniósł męczeńską śmierć. Zginął, ponieważ szerzył wartości patriotyczne, stając się symbolem walki o wolność i niezależność.

2. Ks. Michał Olszewski, w 2024 roku, został aresztowany decyzją sądu będąc oskarżonym o wyłudzenie 66 milionów złotych na rzecz prowadzonej przez siebie Fundacji z Funduszu Sprawiedliwości. Pieniądze te miały wspierać ofiary przestępstw.

Z tego powodu kieruję apel do polityków PiS:

Panie Marku Graliku, Panowie byli Ministrowie – zatrzymajcie to szaleństwo!

Wasza propaganda, przypominająca metody PRL, szkodzi każdemu, kogo bierzecie na sztandary. Zrobiliście to już z kościołem katolickim, Janem Pawłem II, Żołnierzami Wyklętymi.

Teraz próbujecie zawłaszczyć postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

To ostatni moment, by nie szargać pamięci jednego z ostatnich symboli, który oddał życie za wartości mogące nas mimo wszystko łączyć.

Wywołany do tablicy Marek Gralik odpowiedział na fejsbuku:

Na moje słowa zawarte w poprzednim poście zareagował Wojewoda Kujawsko-Pomorski wystosowując list otwarty. Poniżej moja odpowiedź.

Szanowny Panie Wojewodo,

pochlebia mi, że Wojewoda Kujawsko-Pomorski w nawale swoich obowiązków i zajęć znalazł czas, by publicznie odnieść się do moich facebookowych słów. Tak, stwierdzenia, które raczył Pan skomentować zostały wypowiedziane na moim prywatnym profilu Facebooka, a nie podczas Kongresu bł. ks. Jerzego. Owszem, byłem uczestnikiem tego wydarzenia, ale na nim ani nie przemawiałem, ani też w ogóle nie zabierałem głosu. Ponieważ błędnie przytoczył Pan moje słowa, które stały się asumptem do napisania przez Pana listu otwartego zacytuję je w tym miejscu: „Ksiądz Jerzy stał się symbolem prześladowania Kościoła Katolickiego w czasach PRL. Czy ksiądz Michał Olszewski stanie się takim symbolem w czasach III RP?”

To pytanie nie jest bynajmniej retoryczne. To, czy faktycznie ks. Michał stanie się symbolem prześladowania Kościoła Katolickiego w III RP zależeć będzie od wielu czynników. Po pierwsze, od tego, czy ten duchowny zostanie skazany prawomocnym wyrokiem sądu po przeprowadzeniu uczciwego procesu za czyny, których rzekomo się dopuścił. Według Pana to wyłudzenie 66 milionów złotych na rzecz prowadzonej przez niego Fundacji z Funduszu Sprawiedliwości. Piszę „według Pana”, gdyż w przestrzeni publicznej pojawiają się też inne zarzuty a i prokuratura co jakiś czas je zmienia. Po drugie, zależeć to będzie od samego ks. Michała, od jego postawy.

W dzisiejszych czasach w Polsce (bo, niestety nie na świecie) nie ma już, i dobrze, męczenników za wiarę takich jak ks. Jerzy Popiełuszko. Natomiast widoczne są działania podejmowane przez prominentnych urzędników obecnej władzy państwowej oraz organów i instytucji państwowych, które w ewidentny sposób prowadzą walkę z Kościołem Katolickim. Ofiarą owych działań jest ks. Michał Olszewski. Bez względu na to, czy zostanie udowodniona mu wina, czy też nie, traktowanie go jak pospolitego bandytę jest nie do zaakceptowania.

Odniosę się także do Pana zarzutu o zawłaszczanie pamięci osób, jak dobrze odczytuję Pana intencje, Panu bardzo bliskich – Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Żołnierzy Wyklętych. Jest to zarzut z gruntu nielogiczny. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby Pan również jako Wojewoda Kujawsko-Pomorski z równym zapałem dbał o cześć Żołnierzy Wyklętych jak czynił to Pana poprzednik Pan Mikołaj Bogdanowicz. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Pan również, tak jak Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Piotr Całbecki równie żarliwie i autentycznie zabiegał o pamięć Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki. Czy Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego zawłaszczył pamięć Jana Pawła II, gdy ustanowił Go patronem naszego województwa? Z pewnością zgodzi się Pan ze mną, że pozytywnie na to pytanie może odpowiedzieć tylko człowiek złej woli.

Wspomniał Pan także o Kościele Katolickim. Obaj do niego należymy. Jego też nie można zawłaszczyć, gdyż każdy może do niego wejść, być jego częścią i go stanowić jeśli tylko ma taką wolę.

Z poważaniem

Marek Gralik

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor