Polska ma 12 nowych obywateli. O paszport najczęściej występują Ukraińcy
fot. KPUW
12 osób pochodzących z Wielkiej Brytanii, Czech, Ukrainy, Białorusi, Armenii i Rosji otrzymało w środę z rąk wicewojewody Józefa Ramlaua akty nadania obywatelstwa polskiego i egzemplarze Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Inne z kategorii
Kino Jeremi zaprasza na grudniowe seanse [ZAPOWIEDŹ]
W grudniu w bydgoskim Pałacu Młodzieży nudy nie będzie [ZAPOWIEDŹ]
W tym roku w naszym regionie obywatelstwo polskie otrzymało już 66 cudzoziemców. 12 osób otrzymało polskie paszporty z rąk Prezydenta RP, a 54 osoby w wyniku decyzji Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Najwięcej osób ubiegających się o obywatelstwo polskie pochodzi z Ukrainy. Podczas uroczystości, która odbyła się w środę (4.10) obywatelstwo naszego kraju otrzymało 12 osób z Wielkiej Brytanii, Czech, Ukrainy, Białorusi, Armenii i Rosji.
- Przychodzi mi powitać z wielką radością Państwa jako nowych, pełnoprawnych obywateli Polski. Część z was ma polskie korzenie, część postanowiła je wybrać. Myślę, że Polska jest krajem, który jest w stanie zapewnić dobrą i stabilną przyszłość. Sądzę, że znaleźliście państwo spokojną przystań, gdzie będziecie mogli pomyśleć o swojej dobrej i owocnej przyszłości - mówił wicewojewoda Józef Ramlau.
Jak zostać Polakiem?
Cudzoziemcy mogą bezwarunkowo uzyskać obywatelstwo polskie tylko w drodze nadania przez Prezydenta RP. Kompetencje przyznawania obywatelstwa ma także wojewoda, ale w takim przypadku cudzoziemiec musi spełniać szereg kryteriów. Po pierwsze musi przebywać w Polsce na podstawie zezwolenia nieprzerwanie przez trzy lata, a ponadto posiadać regularne i stabilne źródło dochodu oraz tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego. Konieczna jest także znajomość naszego języka. Musi być ona potwierdzona urzędowym poświadczeniem (certyfikatem) lub świadectwem ukończenia szkoły w RP. Inna możliwość to przebywanie 2 lata na pobycie stałym, jeżeli cudzoziemiec pozostaje co najmniej 3 lata w związku małżeńskim. O przyznanie obywatelstwa najczęściej występują osoby pozostające w związkach małżeńskich z obywatelami polskimi, mieszkające w Polsce od wielu lat lub cudzoziemcy, którzy ukończyli w Polsce studia i osiedlili się na stałe.