„Polski na dobry start”. Ruszyła pierwsza edycja kursów języka polskiego dla osób z Ukrainy
fot. Anna Kopeć
Jak się przedstawić? Jak zdobyć pracę? To niektóre z tematów poruszanych podczas lekcji polskiego dla osób z Ukrainy. Fundacja „Będziem Polakami” zorganizowała kurs, który ma pomóc uchodźcom odnaleźć się w nowych realiach.
Inne z kategorii
Bohaterowie Solidarności. Walka o dziedzictwo polskie, która się nie skończyła [KOMENTARZ, WIDEO]
Drugi Jarmark na wodzie w Bydgoszczy – święta w stylu retro
Ruszyła pierwsza edycja kursów języka polskiego na poziomie podstawowym prowadzonych przez Fundację „Będziem Polakami”, która działa już od 2017 roku i prowadzi szeroką działalność wydawniczą i patriotyczną.
- Od wielu lat prowadzimy "Paczkę dla Kresowiaka". Jest to akcja, która polega na wspieraniu polaków mieszkających na starych kresach Rzeczpospolitej, a dzisiaj będących w granicach administracyjnych Ukrainy. Kiedy wybuchła wojna na Ukrainie postanowiliśmy rozszerzyć naszą działalność związaną z pomocą Ukraińcom szukającym w Polsce bezpiecznego schronienia - mówił Paweł Skutecki, fundator Fundacji „Będziem Polakami”.
- Większość organizacji pozarządowych zdecydowała się na pomoc rzeczową w postaci schronienia, posiłków itp. My postanowiliśmy robić to co potrafimy, czyli szkolić - dodaje.
- Dzisiaj zaczynamy projekt dofinansowany z budżetu państwa. Dzięki temu będziemy mogli przeszkolić co najmniej 60 osób w języku polskim na poziomie podstawowym (A1). Będą cztery grupy. Jeśli będzie taka potrzeba, rozwiniemy to szerzej - mówił Karol Kwiatkowski, wiceprezes fundacji. I dodaje:
- W ramach tego projektu przeprowadzimy też szkolenie pt. " Bydgoszcz - instrukcja obsługi". Czyli gdzie co załatwić, jak co zrobić, jak wynająć mieszkanie itp. Do tego wydamy biuletyn z kompendium wiedzy w języku ukraińskim i polskim. Wydawnictwo będzie bezpłatne, kolportowane wśród naszych gości z Ukrainy oraz w wersji PDF, dostępne na stronach fundacji.
Kolejna rzecz jaką fundacja w przyszłym tygodniu rozpoczyna, to szkolenie w języku ukraińskim dla Ukraińców.
- Chodzi o warunki życia i pracy w Polsce. Ukraińcy wiedzą, że mogą podjąć pracę, ale nie wiedzą na jakich zasadach. Nie wiedzą czym się różni umowa o pracę od umowy zlecenia, umowy o dzieło czy samozatrudnienia. Nie wiedzą jak to się załatwia, jakie to niesie ze sobą zagrożenia - mówił Skutecki.
Mówił również, że niektórzy goście z Ukrainy są przez pracodawców traktowani niegodziwie. -Chcemy im pokazać różnicę między systemami prawnymi, ale też obyczajowymi Polski i Ukrainy. Takie zachowania jakie na Ukrainie wobec pracowników są uznawane za naturalne, w Polsce nie są. W Polsce jest to przestępstwo. Chcemy ich o tym uczyć, chcemy pokazywać, gdzie mogą szukać pomocy. Po prostu odpowiadamy na zapotrzebowanie - wyjaśniał Skutecki.
Kursy językowe cieszą się ogromnym powodzeniem. Na 60 miejsc zapisano 80 osób. Ale jak zapewniają organizatorzy, bez szkody dla jakości.
Wszystkie informacje można znaleźć na stronie będziempolakami.org.
Zdjęcia Anna Kopeć