Wydarzenia 17 wrz 2019 | Redaktor
Port intermodalny w Emilianowie bliżej. Porozumienie podpisane

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Będzie to jedno z tych miejsc, które połączy Morze Bałtyckie z Adriatykiem – mówił w Brzozie wiceminister inwestycji i rozwoju Grzegorz Puda. We wtorek (17 września) zawarte zostało porozumienie w sprawie budowy portu intermodalnego w Emilianowie.

Port intermodalny – w którym towary przeładowywane są z jednego środka transportu na inny – ma być oparty o platformę kolejowo-drogową w pobliżu węzła linii kolejowej 201 (Trójmiasto – Chorzów), drogę ekspresową S10, port lotniczy Bydgoszcz-Szwederowo, a także port nad Wisłą.

Porozumienie w sprawie utworzenia terminalu podpisali wojewoda kujawsko-pomorski, gmina Nowa Wieś Wielka, Polskie Koleje Państwowe S.A., Zarząd Morski Portu Gdynia S.A., Spółka Bydgoski Park Przemysłowo–Technologiczny, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz PKP CARGO S.A.

fot. KPUW

Uczestniczący w spotkaniu wiceminister Łukasz Schreiber podkreślił, że port będzie miał wielkie znaczenie dla regionu. – Sukces ma wielu ojców, tylko porażka jest sierotą, ale to porozumienie faktycznie jest sukcesem wielu osób – mówił. Zaznaczał, że znacząco przyczynili się do niego wojewoda Mikołaja Bogdanowicz i członkowie jego zespołu, na czele z dyrektorem Pawłem Bukowskim. – Tego porozumienia nie byłoby tak szybko, gdyby nie minister Grzegorz Puda, który od pierwszych dni pełnienia tej funkcji zaangażował się w sprawę – dodał. Dziękował też gospodarzowi miejsca, wójtowi Nowej Wsi Wielkiej, Wojciechowi Oskwarkowi.

fot. KPUW

Minister Grzegorz Puda mówił o znaczeniu, jakie budowa portu w Emilianowie ma dla polskiej gospodarki.

– Morze połączy się z drugim morzem poprzez ten bardzo ważny punkt na polskiej mapie, a kolej połączy się z rzekami i z lotniskiem. Terminal będzie jednym z najważniejszych punktów transportowych, centrów logistycznych w całej Europie – tłumaczył. – Będzie to jedno z tych miejsc, które będzie łączyć Morze Bałtyckie z Adriatykiem.

Za działania na rzecz portu dziękował też ministrowi Piotrowi Stommie, który tą sprawą zajmował się „długo przed nim”, posłom Ziemi Bydgoskiej, a szczególnie ministrowi Schreiberowi.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz eksponował korzyści z tej inwestycji.

fot. KPUW

Dzięki terminalowi w Emilianowie na powstać nowy łańcuch logistyczny, a lokalna i krajowa przedsiębiorczość mają zyskać szansę na rozwój. W przyszłości terminal mógłby częściowo przejąć obsługę kontenerów dokonywaną obecnie w portach morskich. Stanowiłby tzw. zaplecze lądowe portów morskich.

fot. KPUW

W poniedziałek (16 września) swoimi zasługami w sprawie portu chwaliły się też władze Bydgoszczy – możliwości budowy infrastruktury w Emilianowie ma ograniczać uchwała sejmiku województwa o obszarach chronionego krajobrazu. Na wniosek między innymi Rady Miasta Bydgoszczy prowadzone są prace nad korektą tej uchwały.

w oparciu o KPUW i UMB oprac. red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor