Wydarzenia 22 lut 2017 | Magdalena Liczkowska
Prezydent Bruski spotka się z Bydgoską Masą Krytyczną. Stowarzyszenie chce powołania oficera rowerowego

Przedstawiciele Bydgoskiej Masy Krytycznej skierowali do prezydenta Bruskiego manifest, w którym domagają się spełnienia istotnych dla nich postulatów. W zamian obiecują, że skończą z comiesięcznymi, uciążliwymi dla kierowców przejazdami przez miasto.

Cykliczne przejazdy Masy Krytycznej rozpoczęły się w 2010 roku, na fali zaakcentowania potrzeb rowerzystów, którzy chcieli mieć takie same prawa, jak inni uczestnicy ruchu drogowego. W swoim piśmie do władz wymieniają pięć najbardziej palących problemów dla bydgoskich cyklistów – stworzenie spójnej sieci dróg rowerowych, rozwój Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego, rozbudzanie potrzeby korzystania z roweru u najmłodszych czy zwiększenie współczynnika ruchu rowerowego do 10% (obecnie wynosi on 2%). Budzącym najwięcej emocji punktem manifestu jest jednak pomysł powołania oficera rowerowego.

 

To rozwiązanie zaczerpnięte z innych miast, taki oficer działa z powodzeniem chociażby w Gdańsku. U nas sprawami rowerzystów zajmuje się Zarząd Dróg Miejskich, jednak jest to jedno z wielu zadań tej jednostki. Dlatego postulujemy o powołanie oficera, który zajmie się wyłącznie sprawami rowerzystów – mówi Sebastian Nowak z Bydgoskiej Masy Krytycznej. – Widzimy jednak, że pomysł, oprócz pozytywnych reakcji, wzbudza także kontrowersje.

 

Przeciwnicy rozwiązania argumentują, że oficer rowerowy to kolejny urzędnik utrzymywany z płaconych przez obywateli podatków. Z tymi zarzutami nie zgadza się stowarzyszenie. – W Bydgoszczy takiej osoby nie ma i odbija się to na wielu rowerowych działaniach. Brakuje przez to odpowiedniej koordynacji prac poszczególnych jednostek miejskich – czytamy w manifeście.

 

Rowerzyści proponują także, aby przyjęty już plan inwestycji rowerowych zakładający umożliwienie przejazdu rowerem z północy na południe miasta i ze wschodu na zachód był zrealizowany najpóźniej w 2020 roku. Czy jest to możliwe do wykonania w tych ramach czasowych?

 

Terminy przez nas zaproponowane są realne, aczkolwiek potrzebna jest duża praca i dużo dobrej woli. Najbardziej istotnym punktem jest ten dotyczący budowy infrastruktury rowerowej, bo tak naprawdę pozostałe głównie od niego zależą – twierdzi Nowak.

 

Jak do pomysłów stowarzyszenia odnosi się sam Rafał Bruski? – Prezydent ma zaplanowane spotkanie z przedstawicielami Bydgoskiej Masy Krytycznej w na początku marca – informuje Marta Stachowiak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta. – Po spotkaniu prezydenta i przedstawicieli BMK będziemy informowali o efektach.

Magdalena Liczkowska

Magdalena Liczkowska Autor

Redaktor/PR