Wydarzenia 12 kwi 14:13 | mk
Przejażdżka z dziećmi lub duże zakupy. Rowery cargo już dostępne!

Wypożyczalnie została uruchomiona 12 kwietnia/fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Rowery cargo od poniedziałku (12 kwietnia) można bezpłatnie wypożyczyć w Bydgoskim Centrum Informacji (ul. Batorego 2). Inicjatywa została zrealizowana w ramach BBO.

Miasto kupiło 10 jednośladów, wyposażonych w skrzynie z ławkami i pasami bezpieczeństwa do przewozu dzieci. 7 z nich to rowery trójkołowe, którymi można przewieźć czworo dzieci (maks. ładowność skrzyni to 100 kg). Pozostałe 3 to rowery dwukołowe do przewozu maks. 2 dzieci (maks. ładowność 80 kg).  

– Wszystkie rowery mają wspomaganie elektryczne, więc śmiało mogą z nich korzystać nawet osoby ze słabszą kondycją – mówił podczas briefingu prasowego Leszek Woźniak, dyrektor Bydgoskiego Centrum Informacji. 

Jednoślady można już wypożyczać w Bydgoskim Centrum Informacji. Aby to zrobić, należy wypełnić formularz rezerwacyjny na stronie www.visitbydgoszcz.pl (po sprawdzeniu dostępności roweru w kalendarzu na stronie). BCI mailem potwierdzi rezerwację. Wypożyczenie jest bezpłatne, pobierana jest jednak kaucja w wysokości 100 złotych, na pokrycie ew. uszkodzeń. Instrukcja, regulamin, kalendarz są dostępne tutaj.

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

Osiem rowerów można wypożyczyć na 14 dni, z możliwością przedłużenia. Dwa będą dostępne przy BCI tylko na wypożyczenia krótkoterminowe.

Wypożyczalnia została stworzona w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.Jej  pomysłodawcą projektu jest Łukasz Kryger ze Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych. Sam jeździ tego typu rowerem ze swoimi dziećmi. - Inspiracją do stworzenia tego projektu byli ludzie, którzy zaczepiali mnie na ulicy i pytali, gdzie taki fajny rower można wypożyczyć. Wtedy mogłem tylko wzruszyć ramionami, dziś taka wypożyczalnia naprawdę działa – mówi.

Na zadanie Miasto przeznaczyło 300 tys. złotych, z czego ok. 170 tys. wyniósł zakup rowerów i przygotowanie wypożyczalni. Reszta to koszty ubezpieczenia, magazynowania, serwisu.

Na podstawie: Biuro Prasowe Urzęd Miasta Bydgoszczy

mk Autor