Wydarzenia 23 lut 2021 | Redaktor
Przy kawiarnianych stolikach. Drobne przyjemności bydgoszczan

Fragment Osiedla Leśnego w Bydgoszczy. Fotografia z lat 60-70 XX wieku, za: fotopolska.eu

W latach międzywojennych działające w mieście kawiarnie zajmowały pomieszczenia, które wzniesiono jeszcze w XIX i na początku XX wieku. Oczywiście odnawiano je i modernizowano, ale nowych powstało niewiele – co nie znaczy, że nie warto o nich pamiętać.

Kiedy pod koniec lat 30. XX wieku na wizytówkę nowoczesnej Bydgoszczy wyrastało Osiedle w Lesie Gdańskim. Wiosną 1939 roku w szczytowym budynku przy ul. Gdańskiej 208 swoją kawiarnię otworzył Wincenty Bigoński. Taras zachęcał w ciepłe dni, żeby usiąść i w miłym towarzystwie napić się kawy i zjeść ciasteczko. Forma tarasu przypominać miała zaokrąglone kadłuby transatlantyków, a okna w szczycie okrętowe bulaje.
Wzór stanowiła modna wówczas tak zwana „architektura okrętowa”. Duże, przeszklone witryny, z jednej strony zapraszały do wnętrza kawiarni, z drugiej nadawały budynkowi lekkości (autorem projektu budynku i kawiarni był Jan Kossowski). Historia cukierni i kawiarni państwa Bigońskich zaczęła się w Bydgoszczy w 1924 roku, a zakończyła w 2020.
Najsłynniejszą i najdłużej funkcjonującą siedzibą była ta u zbiegu ulic Gdańskiej i Świętojańskiej. Wracając na ul. Gdańską 208 – pierwotnie przyziemie kawiarni oraz taras wyłożone były płytkami ceramicznymi, na nim rozstawiano parasole chroniące przed słońcem, a wieczorami rozbłyskiwały latarnie z okrągłymi kloszami (szczyt mody w latach 30…). We wnętrzu oprócz codziennej prasy, którą można było poczytać niespiesznie pijąc kawę, znajdował się stół bilardowy.
Mieszkańcy osiedla codziennie kupowali pieczywo, z którego państwo Bigońscy do niedawna słynęli w całym mieście.
Co ciekawe tradycja miejsca przetrwała przy ul. Gdańskiej 208 do dziś. Obecnie mieści się tam restauracja.
 
Opracowała Agnieszka Wysocka, Pracownia Dziedzictwa Kulturowego KPCK

 
Fotografie:
1. Projekt budynków wzdłuż ul. Gdańskiej w Bydgoszczy, na pierwszym planie dom z kawiarnią pod numerem 208, proj. Jan Kossowski, ze zbiorów Archiwum Państwowego w Bydgoszczy
2. Budynek przy ul. Gdańskiej 208 w Bydgoszczy, fot. Magdalena Wysocka, luty 2021
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor