„Puzzle” z Bydgoszczą w roli głównej. Książka Krzysztofa Osińskiego
„Bydgoskie puzzle”, fragment okładki/Wydawnictwo Patria Media
„Bydgoskie puzzle. Szkice z dziejów miasta nad Brdą” to najnowsza publikacja historyka Krzysztofa Osińskiego. 5 grudnia będzie promował ją w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.
Inne z kategorii
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
W kilkudziesięciu monograficznych miniaturach Osiński przedstawia osoby, których życie i działalność mogłyby stać się podstawą znakomitych scenariuszy filmowych. Opisuje również wydarzenia, które sprawiły, że Bydgoszcz znalazła się w czołówkach krajowych i zagranicznych mediów.
Dlaczego „Bydgoskie puzzle”? – Historię każdego miasta można porównać do kolorowej układanki, której poszczególne elementy tworzą odrębne opowieści o wydarzeniach, miejscach i ludziach. W zadziwiający sposób możemy jednak klocki tej łamigłówki łączyć ze sobą, uzyskując obraz pełniejszy i ciekawszy – czytamy w zapowiedzi wydawniczej.
– Dzięki pracy Krzysztofa Osińskiego czytelnicy poznają historię najważniejszych obiektów w Bydgoszczy i losy jej prezydentów. Dowiedzą się, jak miasto wróciło do Macierzy i z jakimi problemami zmagali się jego mieszkańcy po odzyskaniu niepodległości. Poznają losy kujawsko-pomorskich działaczy Narodowej Demokracji i obozu piłsudczykowskiego, Żołnierzy Niezłomnych, konspiratorów i asów wywiadu, żołnierzy Armii Krajowej, wybitnych naukowców i przedstawicieli kultury, ludzi „Solidarności” – dodają wydawcy.
Książka liczy prawie 360 stron, a wciągające teksty ilustrowane są zdjęciami z epoki. Wkładka zawiera dodatkowo kolorowe reprodukcje fotografii dawnej Bydgoszczy.
Spotkanie promujące książkę odbędzie 5 grudnia o godz. 17.00 w sali sesyjnej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy (ul. Jagiellońska 3). W trakcie spotkania będzie można kupić książkę w specjalnej cenie.
Krzysztof Osiński jest historykiem, doktorem nauk humanistycznych, pracownikiem naukowym Delegatury IPN w Bydgoszczy. Doskonale znają go Czytelnicy „Tygodnika Bydgoskiego”, w którym od początku istnienie gazety prowadzi rubrykę historyczną. Publikuje również recenzje książek – historycznych, ale nie tylko. Gorąco polecamy!
Redakcja