Wydarzenia 10 paź 2017 | Wojciech Bielawa
Rafał Bruski chce nowej Strategii Rozwoju Bydgoszczy

W poniedziałek w MCK odbyła się konferencja „Decydujmy razem. Bydgoszcz 2030. Strategia 2.0”. z udziałem władz miasta, województwa, samorządowców i bydgoszczan / fot. Anna Kopeć

W ocenie prezydenta Rafała Bruskiego uchwalona cztery lata temu Strategia Rozwoju Bydgoszczy do roku 2030 wymaga aktualizacji. Ratusz rozpoczyna więc konsultacje i cykl spotkań z mieszkańcami.

„Strategia Rozwoju Bydgoszczy do roku 2030” ma niecałe cztery lata. Ten 125-stronicowy dokument został jednogłośnie zatwierdzony przez bydgoską Radę Miasta w listopadzie 2013 roku. Wyznacza on kierunki rozwoju miasta i wyzwania przed którymi stoimy. W strategii zaplanowano wiele konkretnych inwestycji, a także określono 15 programów, dzięki którym miasto ma osiągnąć zamierzone cele. To m.in. programy: „Metropolitalna Bydgoszcz”, „Miasto nauki”, „Sportowa Bydgoszcz”, czy „Przestrzeń dla biznesu”.

Prezydent Rafał Bruski uznał, że strategiczny dla Bydgoszczy dokument wymaga aktualizacji. Dlaczego? O powodach mówił w poniedziałek w Miejskim Centrum Kultury, podczas konferencji „Decydujmy razem. Bydgoszcz 2030. Strategia 2.0”. - Kiedy przejrzałem strategię z 2013 roku to okazało się, że wiele zadań albo już wykonaliśmy, albo są w trakcie realizacji, albo są już na nie zabezpieczone środki. Trzeba więc sobie stawiać nowe cele – tłumaczył prezydent Bydgoszczy. - Strategia z 2013 roku trochę się zdezaktualizowała. Powstały bowiem nowe dokumenty strategiczne w kraju [Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju, zwana Planem Morawieckiego – przyp. red.], a my jako partnerzy samorządowi musimy się do nich dostosować. Ponadto nasza strategia była tworzona w czasach, kiedy niewiele wiedzieliśmy na temat tego, jak będzie wyglądało wsparcie unijne w nowej perspektywie – tłumaczył.

 

Mieszkańcy mają głos

Prezydent o odpowiedź na pytanie, jak ma wyglądać Bydgoszcz w 2030 roku poprosił mieszkańców. Do 26 października mogą oni, m.in. za pośrednictwem strony strategia.bydgoszcz.pl wypełnić ankiety na temat przyszłości miasta. Między 23 października a 9 listopada 2017 roku zaplanowano także sześć „spotkań strategicznych”, które odbędą się w Artego Arenie i w ratuszu.

Rafał Bruski nakreślił także harmonogram prac nad nową strategią. W grudniu tego roku ma zostać opracowana wizja miasta, a w lutym 2018 roku diagnoza strategiczna. Najpóźniej w maju ma być gotowy projekt nowej strategii, a do sierpnia ma on zostać poddany konsultacjom. Uchwalenie zaktualizowanej Strategii Rozwoju Bydgoszczy zaplanowano na wrzesień 2018 roku.

 

Więcej na ten temat w czwartkowym (12.10) wydaniu Tygodnika Bydgoskiego

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący