Rejewski będzie promował Poznań. Centrum Enigmy coraz bliżej
wizualizacja, poznan.pl
Poznań wyłonił już wykonawcę Centrum Szyfrów Enigma, w którym zwiedzający, przy multimedialnych stanowiskach, będą wprowadzani w świat kryptologii. Punktem wyjścia inwestycji jest osiągnięcie Mariana Rejewskiego i jego współpracowników – określanych jako „poznańscy kryptolodzy”.
Inne z kategorii
Jarmark jeden, jarmark drugi i jeszcze frymark - weekend na bogato w Bydgoszczy [ZAPOWIEDŹ]
Karol Kus wystąpi w bydgoskiej Światłowni [ZAPROSZENIE]
Na Centrum Szyfrów Enigma przeznaczony został dawny budynek Collegium Martineum UAM. Przed wojną w tym miejscu znajdował się gmach mieszczący ekspozyturę wojskowego Biura Szyfrów, gdzie pracowali Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Złamanie szyfrów Enigmy to właśnie ich dzieło.
– Centrum będzie miejscem upamiętniającym pracę poznańskich kryptologów oraz promującym ich działalność. Będzie ono również kształcić w dziedzinie matematyki, informatyki i kryptologii. Poznań potrzebuje takiej inwestycji – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Marian Rejewski studiował w Poznaniu, tam uczestniczył w kursie kryptologicznym, pracował na uniwersytecie, jednak urodził się i wychował w Bydgoszczy, tutaj także powrócił po wojnie i spędził kolejne 23 lata, aż do przeprowadzki do Warszawy. Upamiętniają go m.in. ławeczka i mural na ul. Gdańskiej, tablice na związanych z nim budynkach. Jest patronem jednej z ulic w Fordonie.
Na ogromny potencjał tej postaci i sprawy Enigmy dla promocji Bydgoszczy wskazywał na naszych łamach historyk, dr Krzysztof Osiński. W 2016 roku postulował stworzenie w Bydgoszczy związanego z Rejewskim i Enigmą centrum na wzór np. toruńskiego Młyna Wiedzy. „Skoro tam się udało, dlaczego u nas ma się nie udać? Wykorzystać można na ten cel chociażby niszczejące Młyny Rothera” – pisał wówczas.
Cały tekst o Marianie Rejewskim i propozycji dra Osińskiego czytaj tutaj.
Realizacją poznańskiej inwestycji zajmie się konsorcjum firm w składzie ATREM S.A., Firma Budowlana Eugeniusz Dota oraz New Amsterdam Sp. z o. o. Pierwsi odwiedzający w Centrum Szyfrów mają pojawić się w 2021 roku.
informacje o inwestycji i cytat Mariusza Wiśniewskiego za: poznan.pl