Wydarzenia 10 kwi 2017 | Wojciech Bielawa
Rower miejski w Fordonie. Tutaj powstaną nowe stacje

Lokalizacja nowych stacji roweru miejskiego w Fordonie / ryc. Tygodnik Bydgoski

W przyszłym roku w Fordonie powstanie 12 nowych stacji Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. Cztery kolejne wypożyczalnie zostaną zbudowane na Szwederowie, Górzyskowie, Bartodziejach i Wyżynach.

Na ostatnim posiedzeniu Zespołu do spraw polityki rowerowej Miasta Bydgoszczy ustalono, gdzie w przyszłym roku powstanie 16 nowych stacji roweru miejskiego. 12 wypożyczalni zostanie zbudowanych w Fordonie, w następujących lokalizacjach:

 1. Stary Fordon (Rynek),
 2. Swobodna / Piłsudskiego
 3. Andersa / Wolna
 4. Pelplińska / Jarużyńska
 5. Pelplińska / Skarżyńskiego
 6. Brzechwy / Szancera
 7. Andersa / Kleeberga
 8. Twardzickiego / Bołtucia
 9. Twardzickiego / Teski
 10. Kaliskiego / UTP
 11. Romanowskiej / Centrum Onkologii
 12. Akademicka / Korfantego

 Cztery kolejne stacje powstaną na skrzyżowaniach ulic:

 • Kołobrzeska / Koszalińska (Bartodzieje)
 • Gnieźnieńska / Gołębia (Górzyskowo)
 • Kujawska / Konopnickiej (Szwederowo)
 • Boya-Żeleńskiego / Komuny Paryskiej (Wyżyny)

- Ostateczna decyzja zapadnie w momencie ogłoszenia przetargu – zastrzega Marta Stachowiak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bydgoszczy.

 

Nowy przetarg, nowe rowery

Umowa z operatorem Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego, firmą BikeU wygasa z końcem tego sezonu. Drogowcy przygotowują już nowy przetarg, który będzie obowiązywał przez kolejne trzy lata, do 2020 roku. W ramach nowej umowy, w przyszłym roku wszystkie rowery miejskie zostaną wymienione na nowe.

 Aktualnie w systemie BRA jest 37 stacji i 395 rowerów. Miasto sfinansowało budowę 35 stacji a dwie wypożyczalnie ufundowały: Atos i Ikea. Na starcie sezonu 2018, mieszkańcy będą mieli już do dyspozycji 53 wypożyczalnie. Do 2020 roku miasto będzie miało możliwość sfinansować budowę kolejnych 25 stacji. W nowej umowie z wyłonionym w przetargu operatorem znajdzie się bowiem zapis o tym, że w trakcie obowiązywania umowy system może zostać rozbudowany nawet o 50 procent.

 - Jak tylko zakończy się inwestycja na ulicy Grunwaldzkiej, rozbudujemy system w kierunku zachodnim, tak aby mieszkańcy Osowej Góry i Czyżkówka mieli dostęp do rowerów – mówi prezydent Rafał Bruski o kierunkach rozwoju BRA w kolejnych latach.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący