„Są dla nas nauczycielami miłości do Polski”. 17 września uczczono Sybiraków

fot. Anna Kopeć
W 82. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę odprawiona została Msza św. w bydgoskiej katedrze. Podczas uroczystości na Starym Rynku przedstawiciele władz, służb mundurowych i mieszkańcy oddali cześć ofiarom, zesłańcom i kombatantom.
Inne z kategorii
ZUS na tropie symulantów! Miliony cofniętych zasiłków – sprawdź, czy możesz być następny!
Masz firmę? Zostało Ci tylko kilka godzin! ZUS czeka na ten dokument do 20 maja
Do ataku Rosji Radzieckiej doszło 17 września 1939 roku, kilkanaście dni po rozpoczęciu wojny przez III Rzeszę. – Armia Czerwona pod fałszywym pozorem obrony pobratymczej ludności ukraińskiej i białoruskiej, pozostawionej, jak twierdzili, własnemu losowi, wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując zapisy tajnego protokołu Ribbentrop-Mołotow. Wojska wroga, gwałcąc polsko–sowiecki pakt o nieagresji, rozpoczęły tym samym ponowny rozbiór osamotnionej w boju Polski – przypomniał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Przywołał także tragiczny los Polaków, którzy znaleźli się pod radziecką władzą. – Przez dwa lata na ziemiach zabranych Polsce rozstrzelano, więziono, skazano na obóz, zsyłkę, pracę przymusową, ponad milion osób – mówił.
Podkreślił także, że zesłańcy są „nauczycielami miłości do Polski”. – Ich wola przetrwania i kultywowanie polskości na rubieżach sowieckiej Rosji pozwoliły ostatecznie na odzyskanie najcenniejszego daru – niepodległej Ojczyzny – powiedział. – Żyliście w niełatwych czasach, nie przeszkodziło wam to jednak w podążaniu godną i honorową drogą, zachowując wierność Rzeczypospolitej. Cześć i chwała bohaterom.
Pierwsza masowa zsyłka Polaków na Sybir miała miejsce zimą 1940 roku; łącznie taki los spotkał od 350 do 400 tys. osób. Tych, którzy przetrwali transport, czekała praca w bardzo ciężkich warunkach, głód, mróz, choroby, często – śmierć. – Od Uralu, okolic Irkucka aż po południowy Kazachstan, przez Kołymę i Kamczatkę rozciąga się szlak zwany Golgotą Wschodu – szlak cierpienia tysięcy Polaków i ich rodzin. Oddajemy dzisiaj hołd tym, którzy doświadczyli sowieckiej przemocy i którzy oddali życie za wiarę i za Ojczyznę. Ich męka i śmierć nie były daremne, bo z nich wyrosła wolna Polska – mówił wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.
Przedstawiciele władz i delegacja złożyły kwiaty pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. Odegrano też hymn Związku Sybiraków, a pamięć ofiar uczczono salwą honorową.
Zdjęcia: Anna Kopeć
Więcej fotografii w galerii poniżej