Wydarzenia 17 sie 2017 | Wojciech Bielawa
Smutna rocznica. Tablica o Rejewskim odsłonięta po cichu

Tablica upamiętniająca Mariana Rejewskiego na budynku dawnego kina "Pomorzanin" / fot. wb

Na kilka dni przed 112. rocznicą urodzin Mariana Rejewskiego, na kamienicy przy ul. Gdańskiej 10 zamontowano tablicę upamiętniającą kryptologa, który złamał kod Enigmy. Dlaczego wybitny bydgoszczanin został uhonorowany po cichu?

16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy urodził się Marian Rejewski, polski kryptolog, który złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. Historycy szacują, że dzięki jego dokonaniu druga wojna światowa została skrócona nawet o trzy lata i co za tym idzie, pochłonęła kilka milionów ofiar mniej.

Marian Rejewski to jeden z najwybitniejszych mieszkańców Bydgoszczy w dziejach – nie ma wątpliwości dr Krzysztof Osiński, historyk i autor publikacji na temat kryptologa.

Dwa lata temu na zlecenie Urzędu Miasta historyk przygotował teksty na tablice, które miały upamiętnić Mariana Rejewskiego. - Jedna tablica miała stanąć przy „ławeczce Rejewskiego” na rogu Gdańskiej i Śniadeckich, druga na kamienicy przy ul. Wileńskiej 6, a kolejne na kamienicy przy ul. Gdańskiej 10 oraz na budynku przy ul. Dworcowej 10 – tłumaczy Krzysztof Osiński.

Okazuje się, że pierwsza z tablic – przy wejściu do dawnego kina „Pomorzanin”  została już powieszona. - W rocznicę urodzin Rejewskiego przechodziłem obok kamienicy przy ul. Gdańskiej 10 i ze zdumieniem dostrzegłem, że po blisko dwóch latach tablica w końcu została powieszona. Nikt nie poinformował mnie o jej odsłonięciu. Zadzwoniłem do córki Mariana Rejewskiego, pani Janiny Sylwestrzak. Ona również nic nie wiedziała o zawieszeniu tablicy. Nikt jej o tym nie poinformował ani nie zaprosił na jej odsłonięcie – mówi historyk. Ubolewa, że miasto zrobiło to po cichu. - Myślałem, że tablicę na ul. Gdańskiej zawieszono w związku z przypadającą rocznicą urodzin bydgoskiego kryptologa. Okazuje się, że nie, to tylko przypadkowa zbieżność dat. Zawieszono ją już bowiem w poniedziałek, czego dowiedziałem się od pracowników pobliskiego sklepu. Czy to jest sposób na godne upamiętnienie najwybitniejszego mieszkańca miasta? - pyta retorycznie Krzysztof Osiński.

Miasto tłumaczy, dlaczego nie zorganizowało żadnych uroczystości z okazji odsłonięcia tablicy: Tablica, która została powieszona przy ul. Gdańskiej, jest jednym z elementów ścieżki edukacyjnej na temat Mariana Rejewskiego. W jej tworzenie zaangażowani są także uczniowie bydgoskich szkół. We wrześniu, kiedy wrócą z wakacji, powiesimy resztę tablic i wtedy nastąpi uroczyste otwarcie całej ścieżki – mówi Marta Stachowiak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bydgoszczy.

- Szkoda, że nie potrafimy godnie uczcić tak wybitnej postaci. Nie rozumiem, dlaczego miasto nie mogło zrobić choćby skromnej uroczystości odsłonięcia tablicy w rocznicę urodzin Rejewskiego. Pomijam fakt, że w zeszłym roku obchodziliśmy rok Mariana Rejewskiego i to był właściwy czas na wieszanie tych tablic. Nie wiem, dlaczego blisko dwa lata przeleżały w magazynie - podsumowuje Krzysztof Osiński.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący