Stary Fordon będzie jak nowy. Kończą się prace projektowe
mat. UMB
Trwają ostatnie prace nad projektem umocnionego nabrzeża w Starym Fordonie. Ma ono umożliwiać cumowanie i wodowanie mniejszych łodzi – informuje bydgoski ratusz. Jesienią planuje zlecić kolejne prace budowlane związane z rewitalizacją tej części miasta.
Inne z kategorii
Zawisza wraca z dalekiej podróży. Pokonał Flotę w Świnoujściu
W ten weekend można przebierać i wybierać. Będzie mnóstwo wydarzeń [ZAPOWIEDŹ]
Projektanci opracowali już projekt budowlany, a obecnie przygotowywane są szczegółowe rozwiązania techniczne związane z nabrzeżem. Będzie ono zlokalizowane na przedłużeniu ul. Frycza-Modrzewskiego.
Nabrzeże ma pełnić kilka funkcji. Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji siedziskami. Stworzy również możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających. Umocnione nabrzeże będzie również pełniło funkcję ochronną (ostrogi) i będzie wzmacniać projektowaną drogę dojazdową do planowanego w przyszłości portu. W trakcie prac zadanie rozszerzono o elementy związane z monitoringiem. Nabrzeże będzie wyposażone w oświetlenie i odwodnienie. Obecnie kompletowane są niezbędne pozwolenia. Finisz prac projektowych planowany jest po wakacjach. Jeszcze w tym roku ratusz chce wyłonić wykonawcę i przekazać mu plac budowy. Zadanie wprowadzono do planu rewitalizacji Starego Fordonu w wyniku konsultacji społecznych.
Projekt będzie łączył się z opracowaniem przygotowanym wcześniej przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Zakłada ono rewitalizację kolejnych ulic zlokalizowanych pomiędzy Bydgoską i brzegiem Wisły oraz terenów rekreacyjno-sportowych. W ramach tego zadania powstaną nie tylko wygodne ciągi komunikacyjne w kierunku Wisły. Zaplanowano również między innymi budowę boiska do siatkówki plażowej, torów do jazdy wyczynowej rowerem, placu zabaw, miejsc wypoczynku. Na tę część inwestycji ZDMiKP uzyskał już zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Przetarg na wybór wykonawcy ma być ogłoszony również w tym roku. Prace budowlane zajmą około dwóch lat. Oba duże projekty budowlane mają być realizowane z wykorzystaniem środków unijnych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji.
Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy, wizualizacje: mat UMB