Stop Powodzi. Wody Polskie konsultują plany na najbliższe lata
Remont czeka m.in. Śluzę Czyżkówko/fot. Pit1233, Wikipedia
48 działań przewiduje aktualizowany Plan Zarządzania Ryzykiem Przeciwpowodziowym dla regionu wodnego Noteci, w którym leży również Bydgoszcz. We wtorek (16 marca) odbyło się spotkanie konsultacyjne w tej sprawie.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
PZRP dla poszczególnych regionów kraju jest aktualizowany raz na sześć lat. Konsultacje w sprawie dokumentu rozpoczęły się w grudniu. W ich ramach przewidziano m.in. 28 spotkań z mieszkańcami i samorządami. 16 marca odbyły się briefing i spotkanie na temat regionu Noteci, zarządzanego przez RZGW „Wody Polskie” w Bydgoszczy.
Pierwszym, jak przedstawił dyrektor Grzegorz Smytry, zadaniem instytucji jest „odsunięcie wody od mieszkańców” (np. poprzez budowę zbiorników retencyjnych, wałów przeciwpowodziowych itd.), drugim - „odsunięcie mieszkańców od wody”. - Wójtowie, burmistrzowie często dość łagodnie podchodzą do zagadnień związanych z ryzykiem powodziowym - mówił dyrektor. Decyzje o budowaniu na terenie zalewowym muszą być korygowane przez RZGW.
Grzegorz Smytry, fot. RZGW w Bydgoszczy
Ostatnia sfera działań dotyczy edukacji, wzmacniania świadomości o zagrożeniach, jakie niesie powódź.
Ryzyko powodziowe rośnie
O celach konsultowanego dokumentu mówił także koordynator projektu, prof. IMGW Andrzej Tiukało. - Zagrożenia powodziowe z roku na rok rosną. W tej sytuacji zahamowanie wzrostu ryzyka powodziowego z poprzednich lat jest znacznym wzywaniem - tłumaczył. Obok zmniejszania wzrostu ryzyka celem jest także redukcja ryzyka na terenach najbardziej zagrożonych - tzw. problemowych - i poprawa systemu zarządzania ryzykiem powodziowym, m.in. tworzenie map zagrożeń, systemów prognozowania, ostrzegania i niwelowania skutków w przypadku wystąpienia powodzi.
Podkreślał także konieczność tworzenia prawa pozwalającego na redukcję ryzyka powodziowego, oraz rolę edukacji. - Niesłychanie ważne jest, aby ludzie byli świadomi zagrożenia - wskazywał. Wciąż popełnianym błędem jest bowiem np. budowa domów na obszarach zagrożonych występowaniem powodzi.
Remonty, m.in. bydgoskich śluz
Sposoby osiągnięcia celów na najbliższe lata doprecyzowuje PZRP dla naszego regionu. Znalazło się w nim 48 działań, w tym 11 kontynuowanych, 37 - nowych.
Są wśród nich remonty budowli hydrotechnicznych, między innymi Kanału Bydgoskiego i śluz: Osowa Góra nr 6, Prądy nr 5, Czyżkówko nr 4. Modernizację mają przejść stopnie wodne na Noteci w Łochowie, przepompownia Herburtowo i Lubcz Mały, pompownie Józefowice i Antoniny. Plan zakłada również kształtowanie przekroju Kanału Bachorze i rozbudowę Noteci na odcinku Pakość-Łabiszyn z uwzględnieniem jezior Mielno i Sadłogoszcz.
Konsultacje dokumentu dla regionu Noteci kierowane są zarówno do samorządów, jak i mieszkańców, trwają do 22 czerwca. Z aktualizowanym PZRP można zapoznać się na www.stoppowodzi.pl, tam również, za pośrednictwem formularza, przesłać swoje uwagi.