Wydarzenia 20 lut 2019 | Redaktor
Studenci mogą zgłaszać się do Legii Akademickiej

materiały MON

Szkolenie teoretyczne już teraz, a w czasie wakacji ćwiczenia wojskowe – tak będzie przebiegać program „Legia Akademicka”. Studenci UKW, a także innych bydgoskich uczelni, którzy chcą wziąć udział, mogą zapisywać się do 22 lutego.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego przystąpił do tegorocznej edycji programu pt. „Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej”. Do udziału może zgłosić się każda osoba posiadająca obywatelstwo polskie oraz będąca studentem studiów I stopnia, studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.

Program skierowany jest do studentów UKW i innych szkół wyższych, publicznych i niepublicznych z terenu Bydgoszczy. Warunkiem przystąpienia jest złożenie do 22 lutego „Wniosku o powołanie do odbycia przeszkolenia wojskowego – część teoretyczna – edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej”. 

Wniosek dostępny TUTAJ. Wypełniony i podpisany wniosek należy złożyć w Biurze Prorektora UKW ds. Finansów  i Organizacji. Wersję elektroniczną bez podpisu można przesłać na adres: pror@ukw.edu.pl

Program szkolenia teoretycznego obejmuje 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbywają się w formie wykładów, które obejmują wiedzę z zakresu realizacji misji Sił Zbrojnych RP (zasadnicze zadania), otoczenia międzynarodowego w aspekcie militarnym, zależności pomiędzy elementami systemu obronnego RP (cywilny i demokratyczny nadzór nad siłami zbrojnymi, w tym zwierzchnictwo) oraz umocowania prawnego zależności w ramach Sił Zbrojnych RP (podwładny – przełożony, dyscyplina wojskowa, odpowiedzialność karna i materialna). Szkolenia potrwa najprawdopodboniej od 25 lutego do 8 maja.

Student-ochotnik, po zaliczeniu części teoretycznej i złożeniu „Wniosku o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych”, otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe. Część praktyczna programu będzie realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych, jednostkach szkolnictwa wojskowego oraz ośrodkach szkoleniowych SZ RP podczas wakacji. Szkolenie odbędzie się w dwóch turach po 6 tygodni. Każda tura składa się z dwóch modułów: szkolenia podstawowego trwającego 21 dni, zakończonego egzaminem i złożeniem przysięgi, i szkolenia podoficerskiego trwającego 21 dni, zakończonegp egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.

Koordynatorem programu decyzją JM Rektora UKW został pełnomocnik rektora ds. obronnych mgr inż. Tadeusz Błażejewski

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor