Sukces akcji pomocowych Stowarzyszenia „Dzięki Wam” i bydgoskich szkół [ZDJĘCIA]
fot. Anna Kopeć
Myśleliśmy, że będzie około 100 paczek, a było ich 250. Przekazaliśmy 4 tony odzieży dla potrzebujących, 28 wózków dziecięcych, 5 wózków inwalidzkich, lodówki, pralki, telewizory. Zaczęliśmy piętnasty remont domu u osób potrzebujących - o sukcesach akcji pomocowych stowarzyszenia „Dzięki Wam” opowiedziano w piątek (13 grudnia).
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
W Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych odbyło się spotkanie podsumujące tegoroczne działania charytatywne. Udział w nim wzięli przedstawiciele i wolontariusze z bydgoskich szkół zaangażowanych w działania Stowarzyszenia „Dzięki Wam”: Zespołu Szkół Budowlanych, Branżowej Szkoły I stopnia nr 6 w Bydgoszczy, Zespołu Szkół Elektrycznych w Bydgoszczy oraz Zespołu Szkół i Placówek nr 1 w Bydgoszczy, a także przedstawiciele sponsorów i darczyńców.
Spotkanie było bardzo radosne, zaprezentowano wyniki zbiórek pomocowych, których efekt przerósł oczekiwania wszystkich. Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Dzięki Wam” starał się z imienia i nazwiska wymieniać najbardziej zaangażowanych w wolontariat, zaprosił do wystąpienia dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy Magdalenę Popielewską, która powiedziała:
- Gdyby nie nauczyciele Zespołu Szkół Budowlanych, a później wspaniała pani i nauczyciele Zespołu Szkół Elektronicznych, jak i również nauczyciele Branżowej Szkoły I Stopnia w Bydgoszczy, my byśmy nie zrobili niczego bez was kochani.
- Wy jesteście tymi – skierowała słowa wdzięczności do wszystkich wolontariuszy, w tym wielu uczestniczących w spotkaniu uczniów - najważniejszymi elementami naszej pomocy. To dzięki wam to wszystko się dzieje. To wy sprawiacie, że ludzie są szczęśliwi.
- Jest jeszcze jedna osoba, której bardzo bym chciała podziękować - dodała dyrektor - to Adam Jaworski (Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Dzięki Wam” red.), dzięki któremu akcje pomocowe działają sprawnie. My dajemy ręce, umiejętności, ale cała logistyka, środki do działań to zasługa Adama Jaworskiego.
fot. Anna Kopeć
Prezes Adam Jaworski wymieniał wielu dobroczyńców akcji przeprowadzanych w naszym terenie, dyrektorów szkół biorących udział w udzielaniu pomocy potrzebującym, nauczycieli, m. in. Kazimierza Wrotkowskiego, nauczyciela bydgoskiej budowlanki, który jest laureatem Nagrody im. Ireny Sendlerowej: „Za naprawianie świata”. Wymienieni zostali oczywiście i uczniowie, którzy z zapałem nieśli pomoc innym.
Drobne upominki w podziękowaniu za poświęcenie się dla potrzebujących wręczał wolontariuszom Paweł Wojciechowski, mistrz świata w skoku o tyczce, który powiedział:
- Nie ma wspanialszej rzeczy niż bezinteresowna pomoc niesiona drugiemu człowiekowi, także dajecie innym osobom to, co najcenniejsze w życiu. Serce rośnie, jak się widzi ile zrobiliście dla innych. Mam nadzieję, że ta chęć niesienia pomocy pozostanie w was do końca życia”.
fot. Anna Kopeć
Adam Jaworski w podsumowaniu działalności Stowarzyszenia, która była przeprowadzona w ostatnich dwóch latach wraz ze szkołami i wszystkimi darczyńcami, włączającymi się w akcję, wymienił trzy kategorie:
1. Prace remontowe,
W przeciągu dwóch lat - powiedział - przeprowadziliśmy 14 remontów i właśnie rozpoczęliśmy 15-ty. Ludziom potrzebującym remontowaliśmy mieszkania po pożarze, także domy na terenach ponawałnicowym, spotykaliśmy się z ubóstwem i ciężkimi doświadczeniami różnych ludzi.
2. Przekazywanie darów materialnych,
- Ponad 4 tony odzieży – wymieniał Adam Jaworski - przekazaliśmy w tym roku, 28 wózków dziecięcych, 5 wózków inwalidzkich, lodówki, pralki, telewizory... naprawdę jest tego ogrom.
- Nie tylko robicie tę pracę - dodał prezes - ale przynosicie nadzieję, dzięki Wam, nauczycielom, uczniom jest radość w sercach poszkodowanych osób.
3. Profilaktyka (bezpieczeństwo na drogach - red.),
- W tej dziedzinie raczkujemy - mówił dalej - dlatego na spotkanie został zaproszony pan Sławek Piotrowski, kojarzony z akcjami „Bądź widoczny”, czy „Odblask to nie obciach”.
Piotrowski zachęcał do noszenia odblasków, wykazywał jak jest to ważne i że nie chodzi o noszenie ich tylko przez dzieci, ale przez wszystkich. Tłumaczył, że jako piesi możemy być ofiarą wypadku, ale też, gdy jesteśmy niewidoczni na drodze, możemy sami spowodować wypadek.
Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych, stało się również swoistym bohaterem podsumowania akcji pomocowych, docenionym przez Prezesa Stowarzyszenia „Dzięki Wam”, który powiedział, że jest to miejsce szczególne, nie tylko dlatego, że współfinansuje je Urząd Miasta, ale właśnie w tym miejscu zakładano stowarzyszenie. Nazwał centrum urzędem z ludzką twarzą, do którego wolontariusze przychodząc z pytaniami, problemami spatykają się z sympatią i z fachowa wiedzą.
fot. Anna Kopeć
Podczas licznych podziękowań został też wymieniony bydgoski Zespół Szkół nr 1, gdzie ostatnio przeprowadzono akcję mikołajkową.
- Myśleliśmy, że będzie około 100 paczek - mówił Adam Jaworski - a było ich 250. Byłem w szoku.
Ponadto opowiedział jak dyrektor centrum handlowego Focus, był także jednym z Mikołajów rozwożących paczki z darami. Adam Jaworski opowiedział także o Magdalenie Holewczyńskiej z Nowego Dąbia, która włączyła się w akcję i razem ze społecznością szkolną w Nowym Dąbiu włączyła się w mikołajkową zrzutkę. W ten sposób dla potrzebujących uzbierano tony zabawek, słodyczy, które przyjechały na trzech paletach.
Prezes Jaworski wymienił wielu uczniów i nauczycieli powyższych szkół, padło wiele nazwisk uczniów którzy na przykład sortowali paczki, ciężko pracowali pomagając potrzebującym, a niektórzy z nich są współzałożycielami stowarzyszenia.
Za akcje pomocowe wolontariusze nie raz otrzymywali nagrody, prezes Jaworski bardzo mocno podkreślił, że to wszystko co się robi, jest wspólnym działaniem, a wszelkie nagrody, które się otrzymuje, są zawsze dla całej społeczności za działania każdego z wolontariuszy, koażde to działanie jest tak samo ważne.