Sukces bydgoskich naukowców. Nagrody w Bangkoku
Naukowcy Collegium Medicum UMK i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przywieźli z Bangkoku dwa złote medale, które zdobyli na targach nowych technologii „Intelectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition” IPITEx 2018.
Inne z kategorii
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
Targi odbyły się w dniach 2-6 lutego 2018 roku w Bangkoku. Organizowane są przez Narodową Radę Badań Naukowych Tajlandii (NRCT). Zaprezentowano setki innowacyjnych rozwiązań z kilkudziesięciu krajów. Informacje o sukcesach bydgoskich naukowców podają strony internetowe obu uczelni.
Po dwudniowych prezentacjach i naradach ogłoszono wyniki, które przyniosły bydgoskim naukowcom wielki sukces:
Laureatami zostali:
- złoty medal oraz dwie nagrody specjalne przyznane przez liderów delegacji kanadyjskiej i delegacji rumuńskiej dla zespołu w składzie: prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, dr hab. Marek Macko prof. UKW, dr inż. Dariusz Mikołajewski, mgr Zbigniew Szczepański z Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej UKW oraz prof. dr hab. Aleksander Goch i dr Emilia Mikołajewska z Katedry Fizjoterapii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za „3D printed passive exoskeleton for children with weakness in upper limbs”,
- złoty medal dla zespołu w składzie: dr hab. Marek Macko prof. UKW, mgr Zbigniew Szczepański z Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej UKW za „Light cured stomatological replica”.
Pierwszy projekt to egzoszkielet pomagający dzieciom z niedowładem rąk. – To szkielet zewnętrzny. Coś co jest nakładane na ciało, czyli nie ingerujemy w ciało ludzkie – powiedziała na antenie Radia PiK dr Emilia Mikołajewska. – Z zewnątrz wspieramy aktywność mięśni. W samej nazwie ma egzoszkielet pasywny i jego wyjątkowość polega na tym, że nie posiada żadnych dodatkowych elementów typu silnik, jednostka sterująca, komputer, które by dodatkowo obciążały pacjenta.
Powstało kilka prototypów urządzenia. Jak podkreśla dr. Mikołajewska jest ono dedykowane indywidualnie dla konkretnego dziecka - „szyte na miarę”. Urządzenie na razie jest dedykowane dzieciom. Bydgoscy naukowcy chcą stworzyć podobne - dla dorosłych. Sam egzoszkielet przechodzi teraz badania i testy.