Wydarzenia 5 wrz 2018 | Redaktor
Święto Ulicy Długiej z odsłonięciem autografów w Bydgoskiej Alei

fot. Pit1233 / Wikipedia

Kompozytor Krzysztof Herdzin, chirurg Arkadiusz Jawień i budowniczy Józef Szala. To oni złożą pamiątkowe podpisy w Bydgoskiej Alei Autografów. Uroczyste odsłonięcie w tę sobotę (8 września) w czasie Święta Ulicy Długiej.

Tegoroczne odsłonięcie Bydgoskich Autografów będzie punktem kulminacyjnym Święta Ulicy Długiej, które rozpocznie się w sobotę (8 września) się o godz. 10.00. Sama uroczystość odsłonięcia autografów odbędzie się o godz. 13.00. W tym roku będą to podpisy trzech osób.

Pierwszą z nich jest bydgoszczanin Krzysztof Herdzin, kompozytor, aranżer i pianista, a także dyrygent, producent muzyczny, multiinstrumentalista, autor jazzowych przeróbek utworów fryderyka Chopina, orkiestrator nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A. P. Kaczmarka i wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Współpracował z m.in. Ireną Santor, Marylą Rodowicz, Piotrem Cugowskim.

Drugą osobą, która złoży swoją sygnaturę będzie profesor Arkadiusz Jawień, wybitny chirurg, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Wybrany na Prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej na kadencję 2018-2020. Prof. Jawień wprowadził w regionie nowoczesne leczenie tętniaków piersiowo-brzusznych za pomocą tzw. stentgraftów branchowanych, co pozwoliło włączyć Bydgoszcz do jednego z trzech najbardziej aktywnych ośrodków chirurgii wewnątrznaczyniowej w Polsce.

Trzeci podpis złoży profesor Józef Szala, światowej sławy specjalista z zakresu oceny trwałości i wytrzymałości materiałów i elementów konstrukcyjnych, doktor Honoris Causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Od 1966 r. pracuje w Akademii Techniczno-Rolniczej (dzisiejszy UTP) na Wydziale Mechanicznym. W latach 1990-1993 był rektorem Akademii Techniczno-Rolniczej. Od 1995 jest też zatrudniony jako profesor w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Za wybitne osiągnięcia naukowe w 1987 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego.

W tegoroczne Święto Ulicy zaangażowali się właściciele sklepów i lokali gastronomicznych przy Długiej. Mieszkańcy będą mogli m. in. wziąć udział w szkoleniu dotyczącym zakładania firmy z ekipą ze „Starówka Office”, czy zrobić własne mydło w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Będą także koncerty i pokazy. Przygotowano również wiele atrakcji dla najmłodszych, w tym konkursy z nagrodami, degustacje smakołyków i kącik zabaw.

Święto Ulicy Długiej zakończy się Filmową Blokadą, podczas której będzie można obejrzeć w plenerze film „Sąsiedzi”. Pokaz zacznie się o 20.30.

Źródło: UMB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor