Wydarzenia 11 lis 2017 | Redaktor
Świętujemy odzyskanie niepodległości [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Prezentacja zabytkowych samochodów, przemarsz ułanów ulicami miasta i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych… Bydgoszczanie świętują odzyskanie niepodległości.

 „Świętujemy z ułanami” to hasło Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości organizowanych przez „ByLOT”. Uroczystości rozpoczęły się o od złożenia kwiatów w miejscach upamiętniających bydgoskich patriotów (ul. Długa, Wełniany Rynek, Niedźwiedzia). Następnie ułani z Koła Przyjaciół 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich przemaszerowali ulicami Długą, Jezuicką i Niedźwiedzią na Stary Rynek, gdzie odbyło się odtworzenie historyczne przemówienia Ignacego Paderewskiego.

 Na Starym Rynku odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu połączonych chórów Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Bydgoszczy. Wystąpiła także Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektronicznych oraz bydgoska kapela Cynamony.

Na płycie Starego Rynku można podziwiać zabytkowe samochody z czasów II RP, a także skorzystać ze stoisk gastronomicznych i handlowych. Prezentowana jest też  wystawa „Józef Piłsudski a Bydgoszcz”, można zaopatrzyć się w okolicznościowe pocztówki, śpiewniki i monety.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor