Wydarzenia 6 wrz 2021 | Redaktor
Szpital Biziela świętował 40-lecie [GALERIA]

fot. Anna Kopeć

– Pacjent i jego zdrowie były i są naszym najważniejszym zadaniem – podkreśla dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im dr. J. Biziela, dr Wanda Korzycka-Wilińska. Placówka w piątek (3 września) uczciła 40. rocznicę otwarcia.

Obchody jubileuszu z powodu sytuacji pandemicznej zostały przełożone z 2020 na 2021 rok. W uroczystości w urzędzie wojewódzkim uczestniczył minister zdrowia Adam Niedzielski. – Pandemia wywołuje refleksję nad tym, jak kondycja państwa jest zależna od funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Ogromną wartością jest pielęgnowanie historii, zakorzenienie w tej misji, którą państwo realizujecie na co dzień już 40 lat – mówił. Zaznaczył też, że szpital Biziela ma markę miejsca, gdzie dba się o jakość leczenia. – Przyjemnie być tutaj, zobaczyć zespół ukierunkowany na jakość, scementowany dobrymi relacjami, posiadający dobre otoczenie – dodał.

Głos zabrał także przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos. – Mam zaszczyt i przyjemność od dawna obserwować Państwa pracę na rzecz pacjentów, zarówno z naszego regionu, jak i z całej Polski. W ostatnich latach mogę to robić z bliższej perspektywy, podziwiając Państwa zaangażowanie, kreatywność i umiejętność odnajdywania się na niełatwym rynku świadczeń zdrowotnych – mówił. Nawiązał także do już wykonanych inwestycji i rozpoczętej rozbudowy szpitala. – Cieszę się, że udaje mi się pomagać państwu w tym, co potraficie robić najlepiej: fantastycznie leczyć ludzi. Rolą nas, polityków, jest to, abyśmy państwu te możliwości w jak największym stopniu stwarzali. Choćby z tego jednego powodu, możliwości wspierania państwa, warto było być posłem – podsumował.

Władzom i pracownikom szpitala gratulował również wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Dziękował za dobrą współpracę podczas III fali epidemii oraz za niezbędne kształcenie medycznych kadr.

– Pacjent i jego zdrowie były i są naszym najważniejszym zadaniem – podkreśliła dyrektor lecznicy dr Wanda Korzycka-Wilińska.

Podczas uroczystości pracownikom szpitala wręczono Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, złote, srebrne i brązowe Medale za długoletnią służbę, Odznaki honorowe za zasługi dla ochrony zdrowia oraz Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Kamień węgielny pod budowę obecnego szpitala wmurowano 18 lipca 1974 roku. Budowę finansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia (NFOZ) zaś inwestorem był Wydział Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Szpital powstał w oparciu o projekt inż. arch. Jerzego Szanajcy z Warszawskiego Biura Projektów Służby Zdrowia, jako projekt powtarzalny. Tego typu szpitali zbudowano w Polsce kilkanaście (m. in. w Kutnie, Inowrocławiu, Pile, Gdańsku–Zaspie). Generalnego wykonawstwa podjęło się Zjednoczenie Przedsiębiorstw Budowy Obiektów Użyteczności Publicznej Budopol w Bydgoszczy.
Uroczystość otwarcia placówki miała miejsce 30 maja 1980 roku.

Czytaj także:

Rozpoczyna się rozbudowa szpitala Biziela! Wbito pierwszą łopatę

Zdjęcia: Anna Kopeć. Więcej fotografii w galerii poniżej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor