Wydarzenia 12 maj 2022 | materiał partnera
Szpital im. Biziela krajowym liderem w leczeniu udarów mózgu

fot. Anna Kopeć

Szpital Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy wysunął się w kraju na prowadzenie w zakresie leczenia udarów mózgu metodą trombektomii mechanicznej - tak wynika z danych statystycznych przedstawionych w sobotę (7 maja) podczas ogólnopolskiej konferencji neurologicznej.

Statystykę dotyczącą leczenia udarów mózgu w Polsce przedstawiła konsultant krajowy z dziedziny neurologii prof. dr hab. Agnieszka Słowik.

Z danych wynika, że Centrum Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy w roku 2021 wysunęło się w kraju na prowadzenie w zakresie leczenia udarów mózgu metodą trombektomii mechanicznej (czyli usunięcia zakrzepu z niedrożnego dużego naczynia wewnątrzczaszkowego - przyp. red.).

Ośrodek wykonuje zabiegi dla populacji dwóch mln mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. 80 proc. chorych kierowanych na zabieg trafia do szpitala z 13 oddziałów udarowych na terenie województwa, ale też z ośrodków z Piły i Poznania. 

Szpital podkreśla, że mimo pandemii Covid-19 oraz trudnej sytuacji w województwie wynikającej z zamykania oddziałów udarowych (co spowodowało konieczność udzielania pomocy również chorym niekwalifikującym się do leczenia trombektomii mechanicznej i obłożeniem Kliniki wykraczającym poza liczbę łóżek) udało się udzielić przeprowadzić zabieg u tak dużej liczby chorych.

W Polsce na udar niedokrwienny mózgu zapada rocznie około 90 tys. osób. 

Trombektomia mechaniczna jest metodą wewnątrznaczyniowego usunięcia skrzepliny wywołującej niedokrwienny udar mózgu. Jest szczególnie skuteczna w niedrożnościach dużych tętnic mózgowych. Zabieg przeprowadza się z dostępu przez tętnicę udową. Przy pomocy odpowiednich cewników wewnątrznaczyniowo dochodzi się do zamkniętej tętnicy. Następnie trombektomem, który jest rodzajem zmodyfikowanego stentu, lub cewnikiem aspiracyjnym usuwa się skrzeplinę. Bezpieczne okno czasowe dla trombektomii jest dłuższe (6 godzin), niż dla trombolizy dożylnej (4,5 godziny).

Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy i archiwum