Wydarzenia 1 sie 2017 | Redaktor
Szwalbe wśród patronów bydgoskich tramwajów

fot. Anna Kopeć

18 nowych tramwajów ma już patronów. Wśród wybranych przez bydgoszczan nazwisk są m. in. Andrzej Szwalbe, Jan Maciaszek i Jeremi Przybora.

Nowe pojazdy zamówiono w związku z budową linii tramwajowej w ciągu ul. Kujawskiej oraz modernizacją sieci na Kapuściskach. Przy okazji zakupu tramwajów miasto ogłosiło plebiscyt na patronów, podobnie jak dwa lata temu, kiedy nowe tramwaje pojawiły się na uruchomionej wówczas linii do Fordonu.

 

Głosowanie trwało do 31 lipca. Z listy 34 osób związanych z Bydgoszczą mieszkańcy miasta wybrali 17 nazwisk. Osiemnastego patrona wskazał prezydent Rafał Bruski na wniosek środowiska osób niewidomych. Zostanie nim Oskar Pichta nazywany „Ojcem niewidomych”, który przed I wojną światową zajmował stanowisko dyrektora Prowincjonalnego Zakładu Dla Niewidomych w Bydgoszczy.

 

Na patronów tramwajów wybrani zostali: Bartłomiej z Bydgoszczy, Witold Bełza, por. Leszek Biały, Andrzej Brończyk, Teresa Ciepły, Henryk Glücklich, Wincenty Gordon, Adam Grzymała-Siedlecki, Anna Jachnina, Michał Jagodziński, król Kazimierz Wielki, Jan Maciaszek, prof. Zygmunt Mackiewicz, Edmund Milecki, Jeremi Przybora, Andrzej Szwalbe i Emil Warmiński.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor