Tak będzie wyglądać siedziba IPN na Grudziądzkiej
www.skyscrapercity.com
Trwa budowa siedziby bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Budynek przy ul. Grudziądzkiej zastąpi wynajmowane w dwóch miejscach pomieszczenia.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Powstający budynek będzie liczył cztery kondygnacje – trzy nadziemne, jedną podziemną. Na parterze zaplanowano m.in. pomieszczenie konferencyjne, szatnię, pomieszczenia ochrony, księgarnię z publikacjami IPN i biura.
Na piętrze I znajdą się natomiast archiwa główne oraz duża czytelnia, na II – m.in. sala narad, poczekalnia i pomieszczenia biurowe.
Wykonawcą jest konsorcjum firm Alstal i AGB Budownictwo z Jacewa, które prace wyceniło na prawie 37 milionów złotych. Konsorcjum zostało wyłonione dopiero „za drugim podejściem” przetargowym, po tym jak obniżyło cenę o ok. 800 tys. złotych.
Pierwszy przetarg został unieważniony we wrześniu 2018 roku. Powodem było to, że obie oferty – obok konsorcjum Alstal-AGB oferta warszawskiej firmy ERBUD – znacznie przekraczały kwotę 29 milionów złotych, jaką IPN zamierzał przeznaczyć na inwestycję.
Przy drugim przetargu deklarowana przez Instytut kwota została zwiększona o ok. sześć milionów złotych.
www.skyscrapercity.com
Skąd potrzeba stworzenia nowej siedziby? Jak dotąd bydgoska delegatura działa w wynajmowanych obiektach – w budynku Urzędu Miasta przy ul. Grudziądzkiej 9–15, gdzie mieszczą się m.in. Wydział Archiwalny, administracja i magazyny, oraz przy ul. Słowackiego 1, gdzie siedzibę ma pięć biur: Oddziałowe Biuro Badań Historycznych i Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej, Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Oddziałowe Biuro Lustracyjne.
To właśnie rozproszenie było głównym powodem decyzji o budowie. – Taka forma użytkowania powoduje szereg utrudnień organizacyjnych – wyjaśnia asystent prasowy oddziału IPN w Gdańsku, Jan Hlebowicz. – Wydłuża to czas obiegu wewnętrznej korespondencji, a także generuje dodatkowe koszty, np. z tytułu najmu oraz komunikacji – tłumaczy.
Problemem dotychczasowych lokalizacji jest także brak miejsca. Obiekty nie są w stanie pomieścić rozrastających się archiwów – obecnie to już cztery tys. m.b. akt. Jak podkreśla Hlebowicz, kłopotliwy jest także brak sali konferencyjnej, potrzebnej do prowadzenia przez delegaturę działań edukacyjnych – m.in. wystaw, wykładów, pokazów filmowych.
Budynek na posesji przy ul. Grudziądzkiej ma stanąć w 2021 roku.
www.skyscrapercity.com