Terytorialsi oddali 15 litrów krwi
fot. 8. K-PBOT
KRWIOoBIEG Terytorialsa – to strategicznie ważny projekt dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wynikający z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. W niedzielę (23 czerwca) w Radziejowie odbyła się po raz kolejny zbiórka krwi terytorialsów z 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Głównymi celami projektu jest zwiększenie ilości krwi w systemie HDK oraz ilości osób gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.
W ramach projektu planowane jest zwiększenie liczby honorowych dawców krwi o 2 000 każdego roku, co oznacza, że do systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa wpłynie dodatkowe 1 000 litrów krwi rocznie. Na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi będzie pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W zakresie transplantologii w ramach projektu planuje się dotrzeć do 100 proc. żołnierzy WOT z informacją dotyczącą świadczeń woli dawców narządów.
Założenia organizacyjne do sprawnej realizacji projektu zakładają, że w każdej kompanii lekkiej piechoty jeden z żołnierzy jest koordynatorem HDK. Zadaniem tego żołnierza jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, będzie on też odpowiadał za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew – organizację akcji alarmowych. Dodatkowo będzie on też organizował współpracę z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za idę krwiodawstwa i krwiolecznictwa.
fot. 8. K-PBOT
W ramach Dni Radziejowa w niedzielę (23 czerwca) udało się zebrać ponad 15 litrów krwi. W programie, oprócz oddawania krwi można było wykonać między innymi podstawowe badania zdrowotne, takie jak EKG, zbadanie poziomu cukru we krwi, czy chociażby pomiar ciśnienia tętniczego wraz z badaniem składu masy ciała BMI.
Projekt Krwioobieg Terytorialsa jest akcją w ramach „SpoKREWnieni ze służbą”, która to umożliwia wszystkim żołnierzom RSZ oraz pracownikom RON do honorowego oddawania krwi
Istotnym faktem prowadzonych akcji HDK jest budowanie zdolności do utrzymywania stałej gotowości żołnierzy OT do „alarmowego oddawania krwi”. Zgodnie z założeniami, w razie nagłej konieczności – np. wypadków, czy klęsk żywiołowych WOT dysponują grupą krwiodawców, którzy mogą natychmiast oddać krew dla potrzebujących. Aby było to możliwe w każdej kompanii wyznaczony jest koordynator HDK, który odpowiada za utrzymanie systemu oddawania krwi, planowanie akcji krwiodawstwa, a także w przypadku nagłej potrzeby, za organizację akcji alarmowych.
Źródło i foto: 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”