Wydarzenia 4 mar 12:17 | mk
Trwa przywracanie łóżek covidowych. Wojewoda o sytuacji w regionie

wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, fot. Anna Kopeć (archiwum)

– Stan pacjentów, którzy dzisiaj trafiają do szpitali, jest dużo gorszy niż jeszcze  kilka miesięcy temu. To bardzo utrudnia akcję ratowania zdrowia i życia ludzi – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Trwają rozmowy z lecznicami w sprawie przywracania miejsc dla pacjentów z COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek (4 marca) o 15 250 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia w kraju. 1049 z nich dotyczy naszego województwa.

– Na dziś, w kujawsko-pomorskich w szpitalach przebywa 1067 osób. Liczba w ostatnich dniach bardzo mocno się zwiększyła. W ciągu ostatnich 10 dni mamy przyrost o przeszło 300 chorych – przekazuje wojewoda Bogdanowicz. –  Jest to bardzo negatywne zjawisko, które oznacza, że trzecia fala pandemii koronawirusa rozpoczęła się również w województwie kujawsko-pomorskim.

Zajętych jest 117 ze 156 respiratorów. – Od 20 lutego, kiedy mieliśmy najmniejszą liczbę osób w szpitalach i najniższą liczbę zajętych respiratorów, liczba ta zwiększyła się o 27 – poinformował

Stan pacjentów gorszy, niż jesienią

W styczniu i lutym zmniejszono liczbę szpitali zaangażowanych w leczenie pacjentów z COVID-19. Obecnie trwają jednak rozmowy w sprawie przywracania miejsc covidowych. –

– W tej chwili przywracamy te miejsca, ponieważ spodziewamy się, że w najbliższych tygodniach liczba chorych będzie cały czas niestety rosła – mówi wojewoda.

Apeluje także o zachowanie zasad bezpieczeństwa. – Nie lekceważmy tej choroby. Jesteśmy znowu, tak samo jak jesienią 2020 roku, w bardzo trudnej sytuacji. Z tą zmianą, że stan pacjentów, którzy dzisiaj trafiają do szpitali, jest dużo gorszy niż jeszcze  kilka miesięcy temu. To bardzo utrudnia akcję ratowania zdrowia i życia ludzi – mówi.

– Bardzo państwa proszę o ostrożność. Szczególnie dotyczy to osób starszych, osób które mają choroby przewlekłe, ale nie tylko. Niestety coraz częściej trafiają do szpitali w województwie kujawsko-pomorskim, w bardzo ciężkich stanach, osoby młodsze – wskazuje.

Jak przebiegają szczepienie w regionie?

W województwie pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało 170 tys. osób, a ponad 60 tys. – drugą dawkę. – Chcielibyśmy, żeby tych szczepień było więcej. Czekamy na dostawę szczepionek do Polski i do naszego regionu, abyśmy mogli te szczepienia w sposób bardziej intensywny realizować – mówi wojewoda.

Szczepienia w województwie realizowane są w ponad 300 punktach. – Jesteśmy dobrze przygotowani na to, aby w krótkim czasie zaszczepić całą populację naszego województwa – uważa Mikołaj Bogdanowicz.

Na podstawie: komunikat Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Ministerstwo Zdrowia

mk Autor