Trwa remont śluzy Okole, w kolejce następne
śluza Okole, materiał RZGW w Bydgoszczy
Zrealizowaliśmy już 60 procent naszej inwestycji - mówi o modernizacji śluzy Okole Agnieszka Siłacz z RZGW w Bydgoszczy. Instytucja stara się o pieniądze na remont pozostałych zabytkowych śluz Kanału Bydgoskiego.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Śluza Okole to zabytkowy obiekt, jej modernizacja wymaga więc stałego nadzoru konserwatorskiego i archeologicznego. Remont ma zwiększyć jej sprawność techniczną i, nie zmieniając wyglądu budowli, zapewnić użytkowanie w dotychczasowym charakterze przez kolejne dziesiątki lat.
Modernizacja trwa od września 2017 roku, ma zakończyć się 28 lutego przyszłego roku. Została rozpoczęta przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu, obecnie jest kontynuowana przez PGW Wody Polskie reprezentowane przez RZGW w Poznaniu oraz RZGW w Bydgoszczy.
Prace obejmują cztery branże: hydrotechniczną, architektoniczną, elektryczną i mechaniczną. - Zrealizowaliśmy ok. 60 proc. naszej inwestycji - mówiła podczas spotkania poświęconego modernizacji Agnieszka Siłacz, zastępca dyrektora ds. powodzi i suszy RZGW w Bydgoszczy. W konferencji, która odbyła się 15 października w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy, uczestniczyli prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, poseł na Sejm RP Tomasz Latos oraz dyrektor RZGW w Bydgoszczy Leszek Kawczyński.
Dotychczas wykonane prace to:
- przesłona z pali Jet-Grouting z pontonu w ilości 1593 mb;
- odmulenie awanportów z pontonu w ilości 5042,06 m³;
- roboty ziemne w ilości 913,15 m³;
- roboty murowe ścian ceglano-betonowych;
- roboty naprawcze dna i skarp zbiorników oszczędnościowych w ilości 155,6 m³;
- inwentaryzacja i rozpoznanie mechanizmów oraz osprzętu;
- prace rozbiórkowe oraz wzmacniające fundament w budynku śluzowego.
Wartość przedsięwzięcia to ponad 17 mln zł, całość pokryta z dotacji NFOŚiGW. Konieczne jest przeprowadzenie remontów pozostałych trzech śluz kanału bydgoskiego: śluzy Czyżkówko z zabudowaniami, śluzy Prądy z zabudowaniami i mostem, śluzy Osowa Góra z zabudowaniami i mostem. Wartość robót wyniesie łącznie ok. 42 mln złotych. RZGW w Bydgoszczy ubiega się o środki na ten cel.
Trwają też starania o wydanie pozwoleń administracyjnych na budowę stopnia wodnego w Siarzewie. - Realizacja tego zadania przyczyni się przede wszystkim do tego, że droga wodna E-70 przestanie istnieć już tylko na papierze - podkreślił dyrektor Leszek Kawczyński.
Edyta Rynkiewicz, rzecznik prasowy RZGW w Bydgoszczy
oprac. redakcja