Wydarzenia 25 sty 2023 | Redaktor
Tu można poznać historię warzelnictwa soli

fot. Szymon Zdziebło

Jak jest pozyskiwana sól z solanki? Jak powstał największy ośrodek uzdrowiskowy w centralnej Polsce? Na te pytania odpowiada wystawa, którą można zobaczyć w Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego. To otwarta w 2020 roku placówka w Uzdrowisku Ciechocinek (powiat aleksandrowski).

- Chcemy by Ciechocinek, jedno z najsławniejszych polskich uzdrowisk, był miejscem gdzie mieszkańcy i nasi goście mogą spędzać czas w wyjątkowym otoczeniu, korzystając z dobrodziejstw zdrowotnych solanki – podkreśla gospodarz województwa Piotr Całbecki.

Zabytkowa Warzelnia Soli była ostatnim etapem ciągu technologicznego wytwarzania ciechocińskiej soli spożywczej. Służy od blisko dwóch wieków, a prace związane z wytwarzaniem soli są nadal wykonywane ręcznie przez pracowników nazywanych „warzelnikami”. Bogate złoża solanki i mikroklimat roztaczający się wokół tężni stały się prowodyrem rozwoju Ciechocinka jako miejscowości uzdrowiskowej.

Muzeum powstało w nieużywanej obecnie części warzelni soli przy ulicy Solnej 6, gdzie wcześniej znajdowała się zaledwie skromna wystawa. Dzięki gruntownemu remontowi powstało miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści mogą oglądać zabytkowe eksponaty, urządzenia, aparaty do gimnastyki leczniczej z początku ubiegłego wieku, a także poznać historię lecznictwa uzdrowiskowego.

W ciechocińskiej warzelni soli odbywa się ostatni etap odparowywanie i krystalizacji solanki. Roztwór spływający z tężni dociera tu rurociągiem, następnie jest podgrzewany, a osadzające się kryształki suszy się w parownikach. W procesie produkcji powstaje także szlam i ług, które są wykorzystywane do zabiegów leczniczych.

Poza zabytkową warzelnią soli (w skład której wchodzi otwarte muzeum) Uzdrowisko Ciechocinek SA jest zarządcą tężni solankowych, fontanny Grzybek i czterech obiektów szpitalno-sanatoryjnych: Szpitala Uzdrowiskowego nr 4 „Dom Zdrojowy”, Łazienek Uzdrowiskowych nr 1, Sanatorium Uzdrowiskowego nr 6 Grażyna i Dziecięcego Szpitala Uzdrowiskowego nr 3 im. dra Markiewicza.

Uzdrowisko Ciechocinek w statystykach:

  • Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego odwiedza średnio 25 tysięcy osób rocznie, w tym 1500 osób w ramach zwiedzania grupowego. Liczba ta z roku na rok rośnie
  • obiekty sanatoryjne Uzdrowiska Ciechocinek odwiedziło w 2022 roku niemal 13 tysięcy osób, zarówno w ramach pobytów stacjonarnych, jak i ambulatoryjnych
  • w 2022 r. z kuracji w Uzdrowisku skorzystało o 25% więcej dzieci, niż w roku 2021
  • rok temu goście komercyjni Uzdrowiska Ciechocinek SA stanowili ponad 25% wszystkich pobytów, to ponad 7,6% więcej niż w 2019 r.
  • ponad 63% naszych gości prywatnych korzysta z dłuższych pobytów, trwających od 7 do 14 dni
  • największą popularnością cieszą się pobyty lecznicze z zabiegami i opieką medyczną – korzysta z niej ponad 60% osób prywatnych

źródło: biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor