Wydarzenia 2 cze 2021 | mk
 UKW otwiera kierunek wspólnie z Centrum Onkologii

Otwarcie nowego kierunku ogłoszono 2 czerwca, przed dawną biblioteką UKW/nadesłane

Trzyletnie studia na kierunku „Fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej” oferuje Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Absolwenci zatrudnienie mogą znaleźć np. w bydgoskim Centrum Onkologii, które będzie współorganizatorem zajęć.

Kierunek powstał właśnie z myślą o potrzebach CO im. Prof. F. Łukaszczyka i innych centrów onkologii w kraju. Ma zapewnić im odpowiednie kadry. „W odróżnieniu od kierunku fizyka medyczna, który występuje na różnych uczelniach, program studiów tego kierunku wyróżnia się dużą liczbą zajęć o charakterze praktycznym, a nie wyłącznie teoretycznym, i jest kierunkiem tzw. celowanym” – przekazuje uczelnia.

– Ten kierunek z pewnością przyczyni się do rozwoju medycyny w naszym regionie. Współczesna radioterapia staje się coraz bardziej precyzyjna, w związku z tym to, w jaki sposób będziemy kierować wiązki promieniowania na zmianę nowotworową i w jaki sposó będziemy oszczędzać wszystkie struktury, które leżą obok tych zmian, jest niezmiernie istotne dla życia i zdrowia pacjenta, dla skuteczności terapii – mówił dyrektor Centrum Onkologii, prof. Janusz Kowalewski. –  Wszystkie wyliczenia, które są podstawą odpowiedniego zaprogramowaia na nowoczesnym sprzęcie, muszą być wykonane bardzo precyzyjnie, przez ścisle umysly, które są przygotowane do tego pod względem matematycznym i fizycznym – podkreślił. 

Czego mogą spodziewać się przyszli studenci? – Program łączy przedmioty medyczne z przedmiotami fizycznymi: wstęp do onkologii, podstawy anatomii, fizjologii człowieka, fizyka nuklerana, dozymetria promieniowania jonizującego w radioterapii… – wyliczała dr Agnieszka Banaszak-Piechowska, zastępczyni dyr. ds. kształcenia Instytut Fizyki UKW.

Praktyka w bydgoskim szpitalu

Część zajęć prowadzić będą pracownicy Centrum Onkologii. W trzyletnim cyklu studiów przewidziany jest liczący 960 h blok zajęć praktycznych, prowadzonych właśnie w Centrum. 

– Radiotreapia jest najdynamiczniej rozwijającą się dziedziną onkolgii. Od lat inwestujemy w najlepszą aparaturę na światowym poziomie. Paradoks polega na tym, że inwestowanie w nowoczesne technologie wymaga również inwestowania w ludzi, w następne pokolenia – mówił dr Janusz Winiecki, kierownik Zakładu Fizyki Medycznej CO.

Podkreślał odpowiedzialność pracy przyszłych absolwentów kierunku. – Promieniowanie jonizujące nie jest łatwe w obsłudze. Pacjent musi otrzymać odpowiednią dawkę promieniowania we właściwe miesjce, i to jeszcze w odpowiedniej jakości – zaznaczył.  – Nie mamy możliwości powtórzenia seansu terapeutycznego, a dawka podana w dane miejsce nigdy pacjentowi nie zostanie odebrana. Trzeba o tym pamiętać, minimalizować [poddanie promieniwaniu – przyp. red.] obszarów tkanek zdrowych narządów tak, aby w przyszłości móc temu pacjentowi, w przypadku pogorszenia się jego stanu, jeszcze coś zaoferować. Trzeba dyspnować wiedzą, doświadczeniem. 

Na czym dokładnie polega praca fizyków w CO? – Lekarz ordynuje dawkę, informuje, jakie tkanki chciałby oszczędzić. Zadaniem fizyka jest określenie jakości promieniowania, zadbanie o to, żeby było w odpowiedniej ilości [zdeponowane w właściwym miejscu] – mówił dr Winiecki.

Podkreślił także, że Centrum ma doświadczenie dydaktyczne. Staże kierunkowe odbywają tutaj absolwenci fizyki medycznej, inżynierii biomedycznej; placówka ma też prawo kształcenia podyplomowego absolwentów fizyki, którzy ubiegają się o specjalizację.

Potrzebna wykwalifikowana kadra 

Jak mówił, rozwój radioterapii wskazuje, że zapotrzebowanie na specjalistów będzie rosło – a tworzenie kadr o pracowników bezpośrednio po studiach, nim zdobędą odpowiednie doświadczenie, nie jest możliwe. Nowy kierunek ma ten problem zmniejszać. 

– Służba zdrowia w Polsce cierpi na nieodbór fachowców. Z reguły absolwenci muszą zdobywać niezbędną wiedzę, doświadczenie, po studiach, ubiegając się o specjalizację w zawodzie. Cały cykl może trwać do 5–6 lat – tłumaczył. 

Rektor UKW, prof. Jacek Woźny, przypomniał, że kierunek był przygotowany już w ubiegłym roku. Zostaje otwarty teraz, kiedy uczelnia uzyskała na to zgodę.

Szczegóły dotyczące kierunku są dostępne na stronie UKW, tutaj. Pierwsza tura rekrutacji na UKW rozpocznie się 8 czerwca, potrwa do połowy lipca. 

mk Autor