Wydarzenia 31 maj 2018 | Redaktor
Ulica Piechockiego ostatecznie zdekomunizowana. Odpowiedź IPN

fot. Google Maps

Instytut Pamięci Narodowej nie wyraził zgody na przywrócenie zdekomunizowanej nazwy ulicy dr. Jana Piechockiego w Fordonie.

Fordońska ulica po dekomunizacji nosi zatem imię Zbigniewa Raszewskiego, historyka teatru i pisarza.

Przypomnijmy, że Rada Miasta Bydgoszczy nie potrafiła zdekomunizować bydgoskich ulic w ustawowym terminie. W lipcu ubiegłego roku zmieniono jedynie nazwę ulicy Powalisza na Jeremiego Przybory. Pozostałe propozycje, m.in. Jana Nowka-Jeziorańskiego, Krzysztofa Gotowskiego, koalicja radnych Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej wyrzuciła do kosza, głosując przeciwko dekomunizacji.

13 grudnia 2017 roku nowe nazwy bydgoskim ulicom nadał wojewoda kujawsko-pomorski tzw. zarządzeniem zastępczym. Wśród tych zdekomunizowanych znalazła się też ulica dr. Jana Piechockiego, która otrzymała imię nowego patrona Zbigniewa Raszewskiego.

Rada Miasta Bydgoszczy podjęła próbę przywrócenia starej nazwy, powołując się na wolę mieszkańców. Radni podjęli pod koniec kwietnia uchwałę, by prezydent Bydgoszczy zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej o zgodę  na zmianę.

IPN jednak takiej zgody nie udzielił. Zdaniem Instytutu: „Nie ulega wątpliwości, że Jan Piechocki był komunistycznym działaczem politycznym i propagandystą, aktywnie współtworzył po II wojnie światowej represyjny, autorytarny i niesuwerenny system”.

Poniżej publikujemy całe pismo IPN.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor