Wydarzenia 5 wrz 2020 | BR
Umorzono śledztwo w sprawie tragedii na Giewoncie

fot. pixabay

Do tragedii doszło 22 sierpnia zeszłego roku. W wyniku gwałtownej burzy w okolicach Giewontu zginęły 4 osoby, a 157 zostało rannych.

Prokuratura sprawdzała czy nie doszło do uchybień np. w kwestii  komunikatów metrologicznych ostrzegających przed zagrożeniem. Nieprawidłowości jednak nie stwierdzono, gdyż Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wydaje ostrzeżeń dotyczących terenów powyżej 1200 metrów n.p.m. Takie komunikaty wychodzą wyłącznie jeśli dotyczą intensywnych opadów lub roztopów.

 

"W tym zakresie nie można stawiać nikomu zarzutów, że brak takiego ostrzeżenia mógł przyczynić się do stworzenia zagrożenia dla życia i zdrowia wszystkich tych osób, które znajdowały się na szlaku prowadzącym do kopuły Giewontu" - wyjaśniła prokurator.

 

Prokuratura proponuje zmianę procedur, w których to byłoby możliwe wysyłanie ostrzeżeń meteorologicznych np. w formie alertów RCB na telefon, szczególnie w okresach turystycznych. Pismo z taką propozycją zostało wystosowane do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wojewody małopolskiego oraz starosty tatrzańskiego. Wszystko po to, aby możliwie jak najbardziej zapobiec tak tragicznym zdarzeniom.

 

Na podstawie: bankier.pl

BR

BR Autor

Redaktor