Umorzono śledztwo w sprawie tragedii na Giewoncie

fot. pixabay
Do tragedii doszło 22 sierpnia zeszłego roku. W wyniku gwałtownej burzy w okolicach Giewontu zginęły 4 osoby, a 157 zostało rannych.
Inne z kategorii
Zaginiony 27-latek odnaleziony po pieszej wędrówce. Przeszedł ponad 25 km
Seniorzy wracają do pracy. Liczba pracujących emerytów rośnie
Prokuratura sprawdzała czy nie doszło do uchybień np. w kwestii komunikatów metrologicznych ostrzegających przed zagrożeniem. Nieprawidłowości jednak nie stwierdzono, gdyż Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wydaje ostrzeżeń dotyczących terenów powyżej 1200 metrów n.p.m. Takie komunikaty wychodzą wyłącznie jeśli dotyczą intensywnych opadów lub roztopów.
"W tym zakresie nie można stawiać nikomu zarzutów, że brak takiego ostrzeżenia mógł przyczynić się do stworzenia zagrożenia dla życia i zdrowia wszystkich tych osób, które znajdowały się na szlaku prowadzącym do kopuły Giewontu" - wyjaśniła prokurator.
Prokuratura proponuje zmianę procedur, w których to byłoby możliwe wysyłanie ostrzeżeń meteorologicznych np. w formie alertów RCB na telefon, szczególnie w okresach turystycznych. Pismo z taką propozycją zostało wystosowane do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wojewody małopolskiego oraz starosty tatrzańskiego. Wszystko po to, aby możliwie jak najbardziej zapobiec tak tragicznym zdarzeniom.
Na podstawie: bankier.pl